Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na drodze bądź uważny i skoncentrowany

Data publikacji 22.04.2020

Po zniesieniu niektórych ograniczeń dotyczących przemieszczania się w czasie epidemii, na drogach jest więcej użytkowników. Od zachowania każdego z nich zależy, czy wraz ze zwiększeniem ruchu będzie też więcej niebezpiecznych sytuacji. Na drodze bardzo ważna jest koncentracja oraz znajomość i stosowanie się do obowiązujących przepisów i zasad bezpieczeństwa.

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też wszelkiego rodzaju tzw. „rozpraszacze” (telefony, smartfony, tablety, nawigacje, reklamy itd.) mają również wpływ na poziom koncentracji. Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i podjęcie niewłaściwej decyzji. Opóźniony refleks i nieodpowiednie zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne konsekwencje.

Koncentrację użytkowników drogi mogą rozpraszać następujące czynniki:

  1. Wizualne, które odciągają wzrok od drogi np. reklamy, wystawy, rozmowy z innym uczestnikiem ruchu drogowego, obsługa telefonu, tabletu czy nawigacji. Pieszy czy kierowca zajęty rozmową, bezpośrednio czy też przez telefon, przechodząc przez jezdnię lub kierując pojazdem, w trakcie rozmowy spogląda np. na drugą osobę albo na wyświetlacz telefonu czy innego urządzenia, co  powoduje, że nie skupia się w pełni na drodze i jest rozkojarzony.
  2. Słuchowe, które odciągają percepcję słuchową od sytuacji drogowej, np. głośne słuchanie muzyki, rozmowy, hałas. Mimo że zdecydowaną większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować roli sygnałów dźwiękowych. Słuchając głośno muzyki poprzez słuchawki lub w samochodzie, pieszy czy też kierowca może narazić siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Pieszy np. podczas przechodzenia przez jezdnię, powinien nie tylko się rozejrzeć, ale również skupić swój słuch, gdyż w wielu przypadkach wcześniej może usłyszeć nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd, niż go zauważy. Kierowca słuchający głośno muzyki w samochodzie lub poprzez słuchawki może nie usłyszeć sygnałów dźwiękowych pojazdów uprzywilejowanych, nadjeżdżających samochodów lub innych dźwięków, które pozwalają na analizowanie sytuacji na drodze.
  3. Poznawcze, które odciągają uwagę np. poprzez myślenie o sprawach niezwiązanych ze świadomym uczestnictwem na drodze. Codzienne sprawy, rozmyślanie o problemach, „wyłączanie się” z otaczającej rzeczywistości również mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Rozkojarzony pieszy lub kierowca może nie zauważyć zagrożenia i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Nawet doświadczeni kierowcy potrzebują czasu, aby móc  właściwie zareagować na zmieniające się warunki i sytuacje na drodze.

Przed zagrożeniem na drodze  może uchronić respektowanie znaków, nakazów i zakazów. Nie są one ustawiane dla „widzimisię”, ale dla  bezpieczeństwa. Zawsze należy pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i odpowiednim zabezpieczeniu dzieci w samochodach (fotelik lub specjalne siedzisko). Nikogo nie trzeba chyba przekonywać jak niebezpieczne może być wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu. Nawet minimalna jego ilość spowalnia reakcje na sytuacje na drodze. Może zabraknąć ułamka sekundy i centymetrów, aby skutecznie uniknąć zderzenia.

Jednak chyba najważniejszy jest rozsądek i rozwaga. Zachowajmy go sami i wymagajmy od innych uczestników ruchu drogowego, od kierowców, rowerzystów i od pieszych. Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego zależy od bardzo wielu czynników. Nieostrożność, brak rozwagi, brawura to przyczyny wielu tragicznych w skutkach wypadków. Do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych z winy kierujących należy niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, nie respektowanie sygnalizacji świetlnej. Najczęstszym błędem pieszych i rowerzystów jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, chodzenie po jezdni zamiast poboczem, jazda nieoświetlonym rowerem, w stanie nietrzeźwości, przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych..

Koncentracja  i przestrzeganie przepisów, a także rozsądek, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

 

asp.sztab. Katarzyna Zych/ wykorzystano mat. KGP

Powrót na górę strony