Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Porozmawiaj z babcią i dziadkiem o ich bezpieczeństwie

Data publikacji 22.01.2020

Jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swoim ukochanym dziadkom będą częste kontakty, poświęcony im czas i wspólne rozmowy o bezpieczeństwie. Przestrzegaj starsze osoby przed przestępcami, którzy chętnie wykorzystują ich dobre serca i chęć pomocy.

Ze statystyk policyjnych wynika, że w Polsce najczęściej popełnianymi przestępstwami na szkodę osób starszych są kradzieże, kradzieże z włamaniem i oszustwa. Warto zatem poświęcić w tym dniu chwilę, aby porozmawiać z babcią i dziadkiem o ich bezpieczeństwie.

O czym należy pamiętać, aby nie paść ofiarą przestępców?

W ostatnich latach oszuści często wykorzystują łatwowierność oraz brak czujności, zwłaszcza starszych i samotnych osób, podszywając się pod członków ich rodziny lub policjantów. Warto przypomnieć naszym seniorom, aby sprawdzali każdą informację przekazywaną im drogą telefoniczną, zwłaszcza, gdy dotyczy udzielenia pomocy finansowej lub polecenia przekazania obcej osobie pieniędzy z domu lub banku. W takich sytuacjach należy po rozłączeniu poprzedniej rozmowy zadzwonić do rodziny lub jednostki Policji i potwierdzić prawdziwość rozmówcy.

  • bez zbędnej potrzeby nie należy nosić dużej gotówki przy sobie;
  • przy wypłacie większej kwoty z bankomatu lub dokonywaniu transakcji bankowej warto poprosić zaufaną osobę o towarzyszenie w drodze do domu;
  • bezwzględnie trzeba znać swój numer PIN do karty bankomatowej. Nigdy nie wolno zapisywać go na karteczce, przechowywanej obok karty;
  • kategorycznie nie należy przekazywać pieniędzy osobom nieznajomym, nawet jeśli deklarują, że przysłali je członkowie naszej rodziny;
  • w miejscu gdzie panuje tłok - w tramwaju, autobusie, markecie, czy na targu, należy trzymać torbę zawsze przed sobą;
  • będąc w parku, na cmentarzu lub w sklepie nie wolno zostawiać bez nadzoru torebki lub siatek, w których są pieniądze i dokumenty;
  • przebywając w szpitalu, wartościowe rzeczy warto zdać do depozytu;
  • nie należy przechowywać w domu dużej ilości gotówki;
  • nie wolno ufać nieznajomym i wpuszczać ich do mieszkania;
  • po przyjściu do domu zawsze należy zamykać drzwi wejściowe na zamek;
  • wychodząc z domu po zmroku warto poprosić o towarzyszenie zaprzyjaźnioną osobę;
  • warto utrzymywać więzi z sąsiadami. Mogą oni służyć pomocą, gdy będzie ona potrzebna.

W ostatnich latach oszuści często wykorzystują łatwowierność oraz brak czujności, zwłaszcza starszych i samotnych osób, podszywając się pod członków ich rodziny lub policjantów. Dlatego warto przypominać seniorom o sprawdzaniu każdej informacji przekazywanej im drogą telefoniczną, zwłaszcza gdy dotyczy ona prośby o pomoc finansową lub polecenia przekazania obcej osobie pieniędzy z domu lub banku. W takich sytacjach należy po rozłączeniu poprzedniego połączenia zadzwonić do rodziny lub jednostki Policji i potwierdzić prawdziwość rozmówcy.

Innym sposobem pozbawienia starszej osoby gotówki lub kosztowności bywa podawanie się przez przestępców za przedstawicieli znanych instytucji, często z propozycją świadczenia jakiejś pomocy. Wpuszczenie takich osób do domu może zakończyć się kradzieżą wartościowych rzeczy. Przekonała się o tym ostatnio mieszkanka Grodziska Maz., którą odwiedzili kobieta i mężczyzna, podający się za pracowników opieki społecznej. Po wyjściu gości, z domu zginęły pieniądze. Przypomnijmy naszym seniorom, że każda wizyta prawdziwego urzędnika powinna być wcześniej zaplanowana i potwierdzona. Niezapowiedzianych spotkań nie należy przeprowadzać w domu, wstępne rozmowy mogą odbyć się na zewnątrz. Po ustaleniu potrzeby kolejnej wizyty, ustalmy jej termin i przygotujmy się do niej. W przypadku wątpliwości dobrze, aby razem ze starszą osobą uczestniczył ktoś z rodziny lub  zaufany znajomy.

Przekazujmy naszym babciom i dziadkom informacje o aktualnych zagrożeniach i zachęcajmy ich, aby informowali nas na bieżąco o podejrzanych zachowaniach innych osób wobec nich. Czasem mała podpowiedź może uchronić przed utratą dorobku całego życia straszej osoby.

 

asp.sztab. Katarzyna Zych/ wykorzystano mat. KGP

Powrót na górę strony