Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Młodzieżowa impreza zakończyła się zdemolowaniem domu

Data publikacji 06.11.2009

Jesienną aurę, niesprzyjającą wyjściom na zewnątrz, wiele osób wykorzystuje na organizowanie spotkań we własnych mieszkaniach. Listopad to również czas zabaw „andrzejkowych”. Jak mogą zakończyć się młodzieżowe imprezy, bez nadzoru dorosłych, przekonała się ostatnio mieszkanka Grodziska. Policjanci wyjaśniają okoliczności i sprawców zdemolowania jej domu oraz przypominają o innych zagrożeniach podczas podobnych spotkań.

Bardzo nieprzyjemna niespodzianka czekała na mamę, która na kilka dni wybrała się na zagraniczną wycieczkę. Po powrocie z trudem poznała swój dom. Budynek był bez rynien i oświetlenia, wewnątrz, oprócz braków niektórych wartościowych przedmiotów, zobaczyła m.in. przewrócony kuchenny kredens, uszkodzony telewizor, wieżę, a nawet dziurę w jednej ze ścian. Jak ustalili grodziscy policjanci sprawcami zdemolowania domu przy ul. Willowej byli znajomi syna kobiety. 14-latek wykorzystał nieobecność mamy na zorganizowanie otwartej imprezy w swoim domu. Jak zeznał policjantom, sam nie spodziewał się takiego zachowania swoich kolegów i koleżanek. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia oraz ustalają sprawców zdemolowania domu. Funkcjonariusze zainteresują się także zachowaniem nieletniego organizatora imprezy.

Aby młodzieżowe imprezy nie kończyły się przykrymi niespodziankami, grodziscy policjanci przypominają:

1) rodzicom i opiekunom - o obowiązku właściwej opieki nad dziećmi do 18 roku życia. Młodzi ludzie bez nadzoru popełniają błędy, które mogą narazić ich i inne osoby nie tylko na szkody finansowe, ale także na utratę zdrowia, a nawet życia. Odpowiedzialność za takie nieszczęścia spowodowane zaniedbaniem spada na rodziców. Podczas nieobecności prawnego opiekuna osoby niepełnoletniej należy zapewnić jej skuteczną i odpowiednią opiekę innego dorosłego.

2) młodzieży - że największym zagrożeniem podczas spotkań, niekontrolowanych przez dorosłych, jest kontakt z używkami i narkotykami. Po użyciu alkoholu lub środków odurzających młodzi ludzie tracą świadomość i popełniają czyny, których nigdy nie dopuścili by się na „trzeźwo”. Stan sprawcy takiego zachowania jest dodatkowym elementem obciążającym nieletniego przed sądem. Policjanci odnotowują również przypadki upojenia alkoholowego lub zatrucia narkotykami, które kończą się ratowaniem życia nastolatka w szpitalu. Znane są także sytuacje niechcianych kontaktów seksualnych i wszystkich problemów związanych z tym zagrożeniem.

Świadomość takich zdarzeń jest warunkiem podejmowania właściwych decyzji i nie narażania się na problemy, straty lub odpowiedzialność karną.

kz
 

Powrót na górę strony