Bezpieczna droga do szkoły
Kilka dni temu rozpoczął się nowy rok szkolny. Dzieci z bagażem wakacyjnych wspomnień wróciły do szkoły. Z policyjnych statystyk wynika, że te pierwsze dni września mogą być dla najmłodszych szczególnie niebezpieczne, stąd policyjne patrole w rejonach przyszkolnych. Funkcjonariusze wspierani przez strażników miejskich czuwają nad bezpieczeństwem uczniów rozpoczynających naukę w nowym roku szkolnym. Właśnie z myślą o nich stołeczni policjanci przy współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego przygotowali specjalny film edukacyjny, dzięki któremu najmłodsi dowiedzą się, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły.
Jak każdego roku pod koniec sierpnia ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. W działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych aktywnie włączają się policjanci. Wspierani przez strażników miejskich są obecni w rejonach szkół i przedszkoli. Sprawdzają właściwe oznakowanie przejść dla pieszych w rejonach przyszkolnych. Kontrolują kierowców, którzy nie bacząc na bezpieczeństwo dzieci łamią w tych miejscach przepisy ruchu drogowego.
Funkcjonariusze zorganizują w szkole spotkania z najmłodszymi, podczas których pokażą im, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, na co zwracać uwagę, o jakich przepisach drogowych trzeba pamiętać. Przed szkołami praktycznie pokażą najmłodszym, jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych.
Z myślą o bezpieczeństwie tych, którzy rozpoczynają naukę, stołeczni policjanci przy współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego przygotowali specjalny film edukacyjny, w którym pokazują uczniom, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Wiedza o tym, że należy być widocznym, jak bezpiecznie wsiadać do autobusu, tramwaju, czy metra, jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych to ważne rady, na które policjanci zwracają uwagę uczniom. Funkcjonariuszom zależy na tym, aby każde dziecko mogło świadomie powtórzyć słowa: „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”.
Jak wynika z policyjnych statystyk, w ubiegłym roku w pierwszym tygodniu września odnotowano 3 wypadki z udziałem pieszych w wieku od 7 do 14 lat. Ranne zostały wtedy cztery osoby. W tym samym okresie zanotowano też 1 wypadek z udziałem pieszych w wieku od 15 do 17 lat (od 1 do 7 września 2007 r. w grupie wiekowej 7-14 lat – 3 wypadki, 3 osoby ranne, tyle samo odnotowano w grupie 15-17 lat).
Z analiz wynika też, że w pierwszym tygodniu września 2008 r. jeden nastolatek (15-17 lat) był sprawcą wypadku. Z kolei w analogicznym okresie 2007 r. miał miejsce 1 wypadek spowodowany przez ucznia z grupy 7-14 lat, gdzie 1 osoba została ranna i 2 wypadki spowodowane przez nastolatków z grupy 15-17 lat, gdzie 2 osoby zostały ranne.
Od 1 do 7 września 2008 r. 2 uczniów z grupy 7-14 lat było poszkodowanych w zdarzeniach drogowych i tyle samo z grupy 15-17 lat. W analogicznym okresie 2007 r. z kolei, jedno dziecko z grupy 0-6 lat ucierpiało w wypadku, czwórka z grupy 7-14 lat i trójka z grupy 15-17 lat.
Pobierz materiał wideo - format MOV (13,8 Mb) >>> KLIKNIJ <<<
Opracowała
podkom. Anna Kędzierzawska
ekspert Zespołu Komunikacji Społecznej KSP