Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie wchodź do wody po alkoholu!

Data publikacji 25.08.2009

Wakacje, słońce i ładna pogoda zachęcają do wodnych kąpieli. Podczas letniego wypoczynku często zapominamy o najważniejszym – własnym bezpieczeństwie. Od początku wakacji w Polsce utonęło już ponad 150 osób. Kilka dni temu do tragedii doszło w Chrzanowie Małym, gdzie w stawie utonął 26-letni mieszkaniec Piastowa. Grodziscy policjanci przypominają, jak ważny nad wodą jest rozsądek i radzą, jak ustrzec się przed nieszczęśliwymi wypadkami.

Z danych Krajowego Systemu Informacji Policji wynika, że w ciągu czterech tygodni wakacji (od 20.06 do 17.07) utonęło 151 osób. W analogicznym okresie ubiegłego roku liczba utonięć wynosiła 133. Policyjne statystyki pokazują, że najczęstszymi ofiarami wypadków utonięć są osoby nietrzeźwe, które do wody w ogóle wchodzić nie powinny.

Niestety, tragedia nad wodą nie ominęła również naszego powiatu. Kilka dni temu w Chrzanowie Małym utonął 26-letni mieszkaniec Piastowa. Wczoraj strażacy znaleźli ciało mężczyzny. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną nieszczęścia był alkohol.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są: alkohol, brawura, słabe rozeznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności pływania lub nieodpowiednie przygotowanie się do kąpieli, ale także brak właściwego nadzoru dorosłych nad najmłodszymi. Część utonięć to wypadki losowe, które w połączeniu z innymi niesprzyjającymi okolicznościami doprowadziły do tragedii. W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed tragedią, wystarczy zachowanie większej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych.


PAMIĘTAJMY:
1. Należy kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby uprawnione.

2. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody (również na łódkę, kajak) pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, osłabia organizm, a przede wszystkim za bardzo dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.

3. Nie należy skakać do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa.

4. Przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody, szczególnie podczas wysokiej temperatury powietrza. Nie wchodźmy do wody zaraz po kąpieli słonecznej. Unikniemy w ten sposób wystąpienia szoku termicznego.

5. Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, należy upewnić się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki.

6. Nigdy w pobliżu zbiorników wodnych nie wolno zostawiać bez nadzoru dzieci, nawet jeśli jest to staw czy basen na własnej posesji.

kz


 

Powrót na górę strony