Kolejne działania "Bezpieczni po zmroku" na drogach powiatu grodziskiego
Wczoraj wieczorem policjanci drogówki z grodziskiej i stołecznej komendy przeprowadzili kolejne działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Bezpieczni po zmroku”. Ich głównym celem było sprawdzenie, czy użytkownicy dróg naszego powiatu uwzględniają ograniczenia widoczności spowodowane jesiennymi warunkami atmosferycznymi. Policjanci przekonywali, że okres jesienno-zimowy to czas, który charakteryzuje się zwiększoną liczbą zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych. Najczęściej spowodowane jest to lekkomyślnym zachowaniem uczestników ruchu drogowego. Gdy pieszy ubrany jest w ciemny strój, kierujący pojazdem widzi go z odległości około 40 metrów. Osoba, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.
Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Ten przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
W wielu przypadkach zapewne można byłoby uniknąć tragedii, gdyby piesi respektowali obowiązujące przepisy ruchu drogowego, w tym zwłaszcza obligujące ich do noszenia elementów odblaskowych podczas poruszania się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych w sposób istotny podnosi bezpieczeństwo. Wiąże się to bezpośrednio z możliwością odpowiednio wczesnego dostrzeżenia pieszych przez kierujących pojazdami.
Wczoraj wieczorem policjanci drogówki z grodziskiej i stołecznej komendy przeprowadzili na terenie powiatu działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Bezpieczni po zmroku”. W ramach prowadzonych działań, policjanci ujawnili kilka wykroczeń polegających na nieużywaniu elementów odblaskowych przez pieszych. Wobec tych nieostrożnych użytkowników dróg zastosowali grzywnę w drodze mandatu karnego lub pouczenia.
Funkcjonariusze nie tylko stosowali środki karne przewidziane prawem wobec pieszych poruszających się poza obszarem zabudowanym bez odblasków, ale również wręczali i wyposażali w elementy odblaskowe osoby napotkane w czasie działań. Przypominamy, że elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
kz