Omawialiśmy zasady postępowania w przypadku zagrożeń terrorystycznych
W ciągu ostatniego miesiąca policjant grodziskiej komendy zajmujący się profilaktyką społeczną prowadził szkolenia dla kadry pedagogicznej z placówek oświatowych naszego powiatu. Podczas spotkań uczestnicy obejrzeli film zrealizowany przez Komendę Stołeczną Policji oraz Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu miasta stołecznego Warszawa. Z komentarza do filmu przedstawiciele szkół poznawali zasady postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Podobne szkolenia będą kontynuowane zgodnie z potrzebami placówek oświatowych.
Policyjne szkolenia dla pracowników placówek oświatowych dotyczących zasad postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym odbywają się w całym kraju w związku z realizacją Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019. W realizację takich spotkań zaangażowani są także grodziscy policjanci.
W ubiegłym miesiącu funkcjonariusz zajmujący się profilaktyką społeczną przeprowadził 4 spotkania z tego zakresu z kadrą pedagogiczną placówek oświatowych z terenu powiatu. Dwa z nich odbyły się na terenie szkół, dwa inne w budynku grodziskiej komendy.
Dyrektorzy, nauczyciele oraz pracownicy szkół, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w szkoleniach obejrzeli film edukacyjny przygotowany przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu miasta stołecznego Warszawy oraz policjantów Komendy Stołecznej Policji z serii "Nie warto ryzykować! Wtargnięcie napastnika do szkoły". Podczas spotkań zostali zapoznani z zasadami postępowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego, w tym wtargnięcia osoby z bronią na teren placówki oświatowej. Przedstawiciele szkół otrzymali płyty z filmami i broszury informacyjne w celu zapoznania z tak ważną tematyką wszystkich pracowników.
W miarę potrzeb innych placówek oświatowych podobne szkolenia będą kontynuowane.
kz