Głos młodzieży podczas debaty społecznej o bezpieczeństwie
Młodzi mieszkańcy powiatu grodziskiego mieli dziś okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa podczas debaty społecznej. Głosów uczestników z uwagą słuchali przede wszystkim policjanci grodziskiej komendy, funkcjonariusze innych służb, a także przedstawiciele władz powiatowych, samorządowych oraz innych instytucji i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem w powiecie. Policjanci omówili wybrane zagadnienia, które w największym stopniu mogą dotyczyć tej grupy mieszkańców i odpowiedzieli na zadane pytania.
Dziś o 11.30 w auli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych Nr 2 w Grodzisku Maz. rozpoczęła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa z udziałem młodzieży powiatu grodziskiego. Na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Grodzisku Maz.- mł. insp. Dariusza Zalesińskiego odpowiedział m.in. starosta grodziski- Pan Marek Wieżbicki, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu – Pani Lidia Abramczyk, a także samorządowcy, przedstawiciele służb, instytucji publicznych, organizacji i oczywiście zaproszona za pośrednictwem dyrektorów szkół i indywidualnie młodzież powiatu grodziskiego.
Po przedstawieniu przez Komendanta Powiatowego Policji celu i założeń debaty I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Grodzisku Maz.- mł.insp. Dariusz Lubański przedstawił wszystkim zgromadzonym prezentację dotyczącą stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu w wybranych dziedzinach. Zachętą do zadawania pytań była prezentacja mapy zagrożeń stworzonej jakiś czas temu przez uczniów szkoły, w której odbywała się debata.
Na pytanie o możliwości i przykłady współdziałania młodzieży z Policją, władzami samorządowymi i innymi instytucjami w celu poprawy bezpieczeństwa odpowiedzieli liderzy Milanowskiej Grupy PaT, zachęcając do aktywnych działań w ramach profilaktyki rówieśniczej.
Aktywność młodzieży znacznie wzrosła po przedstawieniu przez naczelnika grodziskiej drogówki informacji na temat wprowadzonych 18 maja zmian w przepisach prawnych dotyczących kierowców. Pytania uczestników dotyczyły szeroko rozumianego bezpieczeństwa na drogach. Jako element profilaktyczny policjanci przedstawili również kilka praktycznych rad dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu oraz film mówiący o zagrożeniach związanych z siecią.
Na zakończenie policjanci zapewnili uczestników debaty, że wszystkie uwagi zostaną szczegółowo przeanalizowane i przyjęte do dalszej realizacji zgodnie z kompetencjami. Funkcjonariusze zachęcali młodzież do przekazywania sygnałów o zagrożeniach nie tylko w dniu debaty. Można je przekazywać w każdym terminie e-mailowo, czy telefonicznie – nawet anonimowo, a także podczas każdego spotakania z policjantami.
Przed salą kinową dla uczestników debaty, a także wszystkich osób zainteresowanych bezpieczeństwem przygotowane było stanowisko informacyjno- konsultacyjne przez funkcjonariuszy i pracowników Komendy Powiatowej Policji.
kz