Areszt za znęcanie się nad rodziną
Po informacjach zawartych w zawiadomieniu mieszkanki gminy, grodziscy policjanci natychmiast zatrzymali jej konkubenta. Mężczyzna od ponad 3 lat stosował przemoc psychiczną i fizyczną wobec kobiety i 2 dzieci. 34-latek usłyszał zarzut znęcania się nad członkami rodziny. Na wniosek policjantów i prokuratora sąd zastosował wobec Jacka S. trzymiesięczny areszt. Popełnione przez niego przestępstwo zagrożone jest karą nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Gdy do grodziskich policjantów dotarła informacja o problemach w jednej z rodzin, funkcjonariusze natychmiast zaczęli ustalać co się tam dzieje. Mieszkanka gminy potwierdziła, że w jej domu dochodzi do przemocy, którą wobec niej i 2 dzieci stosuje jej konkubent. Po rozmowie z funkcjonariuszami kobieta zdecydowała się na złożenie zawiadomienia o znęcaniu się mężczyzny nad rodziną. Z zawiadomienia wynikało, że 34-latek zastraszył konkubinę i od ponad 3 lat musiała znosić jego bardzo agresywne zachowania.
Policjanci natychmiast pojechali do domu kobiety i zatrzymali 34-latka. Zebrane przez funkcjonariuszy materiały pozwoliły na przedstawienie mężczyźnie zarzutu psychicznego i fizycznego znęcania się nad członkami rodziny. Sąd przychylił się do wniosku policjantów i prokuratora i zastosował wobec Jacka S. tymczasowy areszt na 3 miesiące.
Przypominamy, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:
Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
kz