Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie z grodziskimi seniorami

Data publikacji 27.02.2015

Policjantka z grodziskiej komendy zajmująca się profilaktyką przeprowadziła wczoraj kolejne spotkanie z seniorami zrzeszonymi w grodziskim Związku Emerytów i Rencistów. Głównym celem spotkania było przekazanie uczestnikom wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu i sposobów zapobiegania im. Do osób starszych policjantka skierowała między innymi przestrogi związane z oszustwami metodą „na krewnego lub policjanta”. Mamy nadzieję, że wymiana informacji i doświadczeń przyczyni się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa tej grupy mieszkańców.

Wczoraj policjantka z grodziskiej komendy spotkała się z grupą seniorów zrzeszonych w Związku Emerytów i Rencistów. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie z koordynatorką Fundacji „Miłujące Serca”. Podczas rozmowy w miłej atmosferze i przedstawianej prezentacji, policjantka przekazała seniorom niezbędną wiedzę na temat zagrożeń w ich codziennym życiu. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi jak zabezpieczyć swoje mieszkanie i wartościowe przedmioty, jak bezpiecznie robić zakupy, czy rozmawiać z obcymi osobami.

Po obejrzeniu filmu „Nie daj się złowić na wnuczka” policjantka przekazała seniorom rady dotyczące unikania oszustw metodą „na krewnego” i „na policjanta” . Podczas spotkania uczestnicy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa, które zostaną wykorzystane w planowaniu policyjnych służb i działań.

Policjanci radzą:
1. Jeśli do naszego domu lub mieszkania przychodzi nie zapowiedziana, obca nam osoba, zanim wpuścimy ją do środka, sprawdźmy, czy jest z administracji budynku lub firmy usługowej, za której pracownika się podaje. Nie pozwalajmy na wykonanie usług zanim nie potwierdzimy, że jest taka konieczność i nie płaćmy za kontrole, konserwacje czy prace remontowe niesprawdzonym pracownikom. Zaprośmy takiego pracownika później, kiedy zapewnimy sobie obecność innej osoby. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń dzwońmy do Policji, aby pracownicy zostali dokładnie sprawdzeni.

2. Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pożyczenie pieniędzy sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. Oddzwońmy do niego na znany nam numer telefonu lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz że rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi. Jeśli nawet ujawniliśmy próbę oszustwa, nie wierzmy drugiej osobie, która dzwoni do nas za chwilę i podaje się za policjanta lub innego funkcjonariusza, próbującego zatrzymać sprawcę na gorącym uczynku. Nie przekazujmy nikomu żadnych pieniędzy, ale natychmiast powiadommy policjantów najbliższej jednostki o takim telefonie i oczekujmy na ich przybycie i dalsze czynności.

kz
 

Powrót na górę strony