Wspólnie zadbajmy o bezpieczne drogi w czasie wakacji
Trwają wakacje. Jak co roku w tym czasie grodziscy policjanci prowadzą wzmożone działania prewencyjne na drogach dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców powiatu. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników dróg oraz wszystkich pieszych i rowerzystów.
Okres wakacji ściśle wiąże się z podróżami. Najczęstszym błędem kierowców jest łamanie przepisów ruchu drogowego w zakresie nie dostosowywania prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że czasem chęć dotarcia na miejsce wypoczynku kilka minut wcześniej może spowodować, że nie dojedziemy tam już nigdy. Przypominamy również o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych. Te proste czynności minimalizują skutki nagłego hamowania pojazdu, czego przy wakacyjnym natężeniu ruchu na drogach nie brakuje.
Apelujemy również o zwrócenie uwagi na innych użytkowników dróg, szczególnie pieszych i rowerzystów. Są to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego i zarazem grupa najbardziej narażona na udział i tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. Wydaje się, więc, że to właśnie piesi i rowerzyści powinni być najbardziej zainteresowani poprawą swojego bezpieczeństwa na drodze. Niestety-piesi zupełnie nie przejmują się zaleceniami dotyczącymi używania elementów odblaskowych, a rowerzyści nadal jeżdżą bez świateł.
Przepisy jasno stanowią w kwestii wyposażenia roweru, który powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno czerwone światło pozycyjne (może być migające); co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów – odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bezpieczni. Co do pieszych, to zgodnie z przepisami osoby do 15 lat mają obowiązek stosować elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym po zmroku. Dobrze jednak, żeby wszyscy piesi, niezależnie od wieku stosowali odblaski w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków. Powinni również unikać „szaro-burych” ubrań, ponieważ są w nich zupełnie niewidoczni dla kierowców, nie wbiegać na jezdnię znienacka, bo na śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu wynosi czasem kilkaset metrów, więc trudno w tych warunkach uniknąć potrącenia, przez jezdnię przechodzić zawsze w miejscach wyznaczonych.
Policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczniejsze zwracanie uwagi na pobocza. W deszczu, we mgle, piesi i rowerzyści są po prostu niewidoczni i na reakcję kierowcy bywa czasem za późno.
Aby w czasie wakacji nie dochodziło do wielu niepotrzebnych zagrożeń na drogach, trzeba pamiętać o zwiększonym ruchu, przestrzeganiu przepisów i zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że brawura, brak wyobraźni i nie uwzględnianie praw innych użytkowników ulic może doprowadzić do poważnego nieszczęścia. Przed tragediami na drodze chroni ostrożność oraz umiejętność przewidywania i szybkiego reagowania na różne sytuacje.
kz