Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

ROWEREM BEZPIECZNIE DO CELU

Data publikacji 23.06.2009

Każdego roku około 6 tysięcy rowerzystów ulega wypadkom drogowym. Na skutek tych zdarzeń ponad 500 z nich ponosi śmierć, a ponad 5 tysięcy odnosi obrażenia ciała. W tej grupie są osoby w różnym wieku, także dzieci, które po skończeniu 10 roku życia i uzyskaniu karty rowerowej mogą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. Dbając o bezpieczeństwo rowerzystów, policjanci grodziskiej drogówki w czasie wakacji będą prowadzić działania edukacyjno-prewencyjne pod nazwą „Rowerem bezpiecznie do celu”.

Grodziscy policjanci przypominają, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Wiąże się to z ich prawami na drodze, ale także z obowiązkami. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że w zderzeniu z samochodem bardziej pokrzywdzonym zawsze będzie rowerzysta. Aby nie dochodziło do wypadków zarówno kierujący samochodami, jak i kierowcy jednośladów muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i zasad bezpiecznego podróżowania.

W ramach działań edukacyjnych, poniżej przypominamy podstawowe przepisy dla rowerzystów:
Zgodnie z art. 33 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym ( z późniejszymi zmianami):
1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
1a. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.
2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
a) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
b) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
c) czepiania się pojazdów.
4. Na przejeździe dla rowerzystów, kierującemu rowerem zabrania się:
a) wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd;
b) zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny.
5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
a) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem lub
b) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.
6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1-3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Częstym błędem rowerzystów jest poruszanie się po drogach w godzinach wieczornych i nocnych bez oświetlenia i elementów odblaskowych. Kierujący jednośladami, słabo widoczni przez kierowców, narażają się na groźne potrącenia, które mogą doprowadzić do ciężkich obrażeń ciała, a nawet śmierci.

kz

 

Powrót na górę strony