Zadbaj o bezpieczeństwo w okresie świąteczno-noworocznym
Okres świąteczno-noworoczny to czas, który dla wszystkich powinien być szczególnie radosny i bezpieczny. Jednak, przez brak ostrożności i rozwagi, można popełnić błąd, który zakłóci miłą, świąteczną atmosferę. Policjanci przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa i radzą jak uniknąć różnych zagrożeń w tym czasie.
Z czasem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku zawsze związany jest:
- wzmożony ruch pojazdów i pieszych przyczyniający się do wzrostu liczby zdarzeń drogowych,
- nasilenie zjawisk patologicznych,
- aktywność grup przestępczych w miejscach skupiania się dużej ilości osób, skutkująca kradzieżami kieszonkowymi, kradzieżami z włamaniem do mieszkań, domów i samochodów.
Aby nadchodzące święta kojarzyły nam się tylko z przyjemnościami, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
BEZPIECZNE ZAKUPY
Zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. Kieszonkowcy mają duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Pamiętajmy, że złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie, tworzą tzw. sztuczny tłok, aby móc łatwiej wejść w posiadanie naszych rzeczy. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel, dlatego wiedzą, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.
Pamiętajmy, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu. Korzystając z bankomatów wybierzmy urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej.
Parkując samochód przed sklepami wybierajmy tylko dobrze oświetlone miejsca, korzystajmy z parkingów strzeżonych. Wysiadając pamiętajmy o zamknięciu pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Nie pozostawiajmy w samochodzie na widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów.
ZABEZPIECZONE MIESZKANIE
Wyjeżdżając na święta pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu swojego mieszkania. Wychodząc z domu nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, możemy wtedy stracić więcej niż portfel. Dodatkowy komplet kluczy przekażmy zaufanej osobie, która będzie zbierała ulotki reklamowe spod drzwi a wieczorem zapali światło.
Pamiętajmy również o zamknięciu zaworu wody i gazu, aby uniknąć ewentualnej awarii.
BEZPIECZNA PODRÓŻ
Odpowiednio przygotujmy się do podróży samochodem, zawsze bądźmy trzeźwi i wypoczęci.
W środkach komunikacji publicznej, zwłaszcza na dalekich trasach, nie rozmawiajmy z przypadkowymi osobami i nie przyjmujmy żadnych poczęstunków od współpasażerów. Opuszczając miejsce zabierzmy ze sobą pieniądze i dokumenty. Jeżeli zaobserwujemy jakąkolwiek „podejrzaną” sytuację, poinformujmy niezwłocznie obsługę.
Korzystając z własnego środka transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu.
Przestrzegajmy zasad i przepisów ruchu drogowego.
MATERIAŁY PIROTECHNICZNE
Zbliżający się okres sylwestrowo– noworoczny to czas wzmożonej sprzedaży oraz używania różnego typu materiałów pirotechnicznych, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia osób, a także mogą być przyczyną powstania pożarów.
Pamiętajmy o tym, że zakupione przez nas materiały pirotechniczne w postaci petard, rakiet, pochodni, rzymskich ogni są szczególnym zagrożeniem dla najmłodszych, dlatego ich obsługę powierzmy tylko osobom dorosłym.
Obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18.
W materiały pirotechniczne zaopatrujmy się tylko w legalnych punktach sprzedaży.
Zwróćmy uwagę na prawidłowe oznaczenie wyrobów pirotechnicznych, które powinno zawierać: nazwę wyrobu, oznaczenie klasy i numer obwiązującej normy, nazwę i adres producenta lub importera oraz instrukcję użytkowania w języku polskim.
Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków, a przede wszystkim o rozsądku i rozwadze. Nigdy nie odpalajmy petard, trzymając je w rękach.
Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku
był dla nas wszystkich miły i bezpieczny.
kz