Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Nie daj się złowić"

Data publikacji 16.12.2013

„Uwaga! Złodziej!”. Jeśli usłyszymy w autobusie taki okrzyk, sprawy mogą potoczyć się dwojako. Albo ktoś rzeczywiście ostrzega pasażerów, albo kieszonkowcy – licząc, że na takie ostrzeżenie wszyscy chwycą się za portfele – sprawdzają, gdzie współpasażerowie trzymają cenne przedmioty. Zarząd Transportu Miejskiego podpowiada, „jak nie dać się złowić przed świętami”. Partnerem strategicznym kampanii jest Komenda Stołeczna Policji.

„Nie daj się złowić” to cykliczna kampania społeczna Zarządu Transportu Miejskiego. Każdego roku, przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy staramy się zwrócić uwagę osób korzystających z komunikacji miejskiej na większą aktywność kieszonkowców w przedświątecznym okresie. Kampania rozpoczęła się 12 grudnia i potrwa do 24 grudnia.

Aby nie paść ofiarą kieszonkowców, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

- zamkniętą torebkę trzymaj zawsze przed sobą,
- nie pokazuj zawartości portfela,
- noś przy sobie niezbędną gotówkę, a większe kwoty umieść w różnych miejscach - w ten sposób zmniejszysz ryzyko utraty całej kwoty,
- nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach,
- nie korzystaj w zatłoczonych miejscach z telefonów komórkowych, tabletów, laptopów,
- nie śpij w środkach komunikacji miejskiej,
- klucze do mieszkania trzymaj w innym miejscu niż dokumenty, w których jest zapisany adres.

W uniknięciu złodziei może pomóc znajomość zasad ich działania. Najczęściej wykorzystywane przez kieszonkowców sposoby to:

- sztuczny tłok – sprawcy aranżują tłok i okradają zarówno osoby siedzące, jak i próbujące wydostać się z zatłoczonego miejsca,
- na kosę – kieszonkowcy przecinają ostrym narzędziem kieszeń, torbę lub plecak,
„uwaga, złodziej” – złodzieje wydając taki okrzyk liczą na to, że pasażerowie w tym momencie sprawdzą, gdzie mają cenne przedmioty, co jest cenną wskazówką dla kieszonkowców,
- na podsiad – sprawcy okradają pasażerów w trakcie wsiadania i wysiadania z pojazdów,
- na przewieszkę – kieszonkowcy wykorzystują elementy garderoby lub torby przewieszone przez rękę, aby ukryć proces kradzieży.

Dodatkowo, wśród kieszonkowców panuje ścisły podział ról. Za kradzież odpowiedzialny jest robotnik. Wcześniej tycer obserwuje i typuje ofiary oraz powoduje sztuczny tłok lub zasłania robotnika. Rolą świecy jest obserwacja i rozpoznawanie potencjalnych policjantów znajdujących się w rejonie kradzieży. Konik przejmuje od robotnika skradzione przedmioty i oddala się w bezpieczne miejsce.

kz/KSP/ZTM
 

Powrót na górę strony