Wielka Aukcja Charytatywna na rzecz PID
Wczoraj w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się aukcja charytatywna zorganizowana przez Pracownię Grafiki Artystycznej WOLNO i stołeczną grupę IPA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji). Pod młotek poszły dzieła sztuki oraz pamiątki darowane przez znanych polskich sportowców. Wśród licytowanych eksponatów znalazły się m.in. prace artystki Barbary Szubińskiej, przedmioty należące do kapitana Romana Paszke oraz Huberta Migaczewa, trenera kadry narodowej seniorów w boksie. 30 tys. wylicytowane na aukcji oraz 10 tys. podarowane przez prezesa fundacji "LOTTO Milion Marzeń" przeznaczone zostaną na remont i wyposażenie sali sportowej Policyjnej Izby Dziecka w Warszawie.
W przedsięwzięcie zorganizowane pod hasłem "Zgubić się i znaleźć" włączyło się wielu wybitnych sportowców, duże grono olimpijczyków, a także przedstawiciele świata artystycznego oraz ludzie zaangażowani w działalność charytatywną. Honorowym patronatem objął je Minister Sportu i Turystyki. Wielu utalentowanych artystów, absolwentów Europejskiej Akademii Sztuk i warszawskiej ASP zdecydowało się uczestniczyć w projekcie. Swoje prace wystawili na aukcji m.in.: Michał Torzecki, Oksana Bagriy, Elżbieta Banecka, Barbara Szubińska i Magdalena Pankiewicz.
Zastępca Komendanta Stołecznego Policji podinsp. Artur Jopek, uczestnik Wielkiej Orkiestrze Charytatywnej na rzecz PID, podziękował Naczelnikowi Wydziału Konwojowego KSP oraz mł. asp. Karolinie Karwowskiej za cenną inicjatywę. Swoje wyrazy uznania skierował również do sportowców, którzy włączyli się w aukcję przekazując na nią koszulki, piłki, rękawice bokserskie, plakaty i książki z autografami oraz artystom, którzy podarowali swoje obrazy. - Pomóżmy dzieciom przetrwać trudne chwile - zwrócił się do licytujących Pan komendant.
Imprezę poprowadzili Paulina i Maciej Kurzajewscy. Jedną z atrakcji był występ młodego artysty malarza Andrzeja Lenarda, który tworzył na żywo, rękawicami bokserskimi zamoczonymi w farbie, portret Darka „Tigera“ Michalczewskiego w takt piosenki Survivor „Eye Of The Tiger”, wykonywanej przez Orkiestrę Reprezentacyjną KSP. Obraz o wymiarach 100 x 100 cm zostanie przekazany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Aukcji podkreślali, że aktywne współdziałanie różnych środowisk w zakresie promocji edukacji i profilaktyki zdrowotnej zapewni ochronę i dostarczenie podopiecznym wiedzy i umiejętności do skutecznego przeciwdziałania i radzenia sobie z zagrożeniami współczesnego życia.
Przedsięwzięcie jest wyrazem wsparcia dla zaangażowania funkcjonariuszy Policyjnej Izby Dziecka w działania na rzecz readaptacji społecznej, budowania prawidłowych postaw społecznych oraz aktywizacji młodzieży osadzonej w PID. Aukcja, w zamiarze organizatorów, ma charakter inauguracyjny i jest tylko jednym z elementów kampanii dotyczącej młodzieży wykluczonej społecznie. - Dziś obchodzimy tzw. mały Dzień Dziecka. Mam nadzieję, że 5 grudnia wpisze się na stałe w kalendarz naszych spotkań i już za rok chojne serca będą ponownie działać na rzecz młodych osób, do których trzeba wyciągnąć pomocną dłoń - powiedziała mł. asp. Karolina Karwowska z Policyjnej Izby Dziecka.
Wyremontowanie i wyposażenie sali sportowej jednostki pozwoli na rozwijanie sprawności sportowej wychowanków, zaspokoi ich potrzebę ruchu, a także wpłynie na kształtowanie ich sfery psychicznej. Dlatego szczególnie ważne jest zapewnienie młodzieży konstruktywnego i społecznie pożądanego sposobu na spędzenie czasu wolnego. Z pewnością wyposażenie sali w nowoczesny i bezpieczny sprzęt zachęci ich do uprawiania sportu i uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Będzie też alternatywą dla pasywnego trybu życia i zagrożeń wynikających z używania substancji psychoaktywnych.
kom. Anna Kędzierzawska
foto Rafał Marczak, Robert Opas