Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Utracone dokumenty zastrzeż w banku

Data publikacji 28.10.2013

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu lub innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych sytuacji. Największym zagrożeniem jest to, że po utracie dokumentów nasze dane mogą być wykorzystane do celów przestępczych. Aby się przed tym uchronić można zastrzec dokumenty w banku. Grodziscy policjanci podpowiadają co zrobić w przypadku utraty dokumentów.

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

1. UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU - to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego).

2. Powiadomienie Policji - w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.

3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu - informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W zależności od tego, czy są już Państwo Klientami Banku, czy nie - istnieją dwie możliwości zastrzegania utraconych dokumentów w Systemie Dokumenty Zastrzeżone:

1) Jeżeli osoba, która utraciła dokumenty tożsamości, jest Klientem jakiegokolwiek Banku (np. ma tam założony swój rachunek) powinna dokonać zastrzeżenia w którymś z jego oddziałów. Na miejscu otrzymuje się odpowiednie formularze. Dane o utraconym dokumencie zostaną przekazane do Centralnej Bazy Danych Systemu DZ. Informacje zostaną następnie automatycznie przekazane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z Systemu! Składając w banku dyspozycję zastrzeżenia dokumentu należy się tylko upewnić i zapytać, czy bank przekaże dane do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (a nie jedynie do wewnętrznego systemu informatycznego Banku).

2) Jeżeli do tej pory nie korzystali Państwo z usług żadnego Banku wystarczy odebrać z Urzędu Gminy zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Zaświadczenie to jest czymś w rodzaju dokumentu zastępczego, ponieważ poszkodowany ma prawo okazywać je w tych wszystkich sytuacjach, w których konieczne jest okazanie dowodu osobistego. Następnie należy zgłosić się do dowolnego oddziału tych Banków, które przyjmują zastrzeżenia także od osób nie będących ich Klientami. Zaświadczenie z Urzędu potrzebne jest Bankowi w celu weryfikacji informacji, że Zastrzegany Dokument był rzeczywiście własnością osoby dokonującej zastrzeżenia. Pozostałe czynności pozostają bez zmian.

 


kz/na podst. mat. ze strony DokumentyZastrzezone.pl

 

Powrót na górę strony