"Kierowca i alkohol. Wyhamuj w porę”
7 kwietnia w Sejmie RP odbyła się inauguracja ogólnopolskiej, społecznej kampanii edukacyjnej pod hasłem „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”. W akcję organizowaną przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych włączyło się Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, które zainicjowało przeprowadzenie w całym kraju zintensyfikowanych kontroli stanu trzeźwości kierujących pojazdami. Zwiększanie świadomości zagrożeń powodowanych przez nietrzeźwych kierowców to także priorytetowe zadanie realizowane przez grodziskich policjantów.
Tylko w 2008 r. Policja ujawniła 168 612 kierujących po spożyciu alkoholu, co stanowi wzrost, w porównaniu z 2007 r., o 9266 osób. Włączając się w kampanię „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”, Policja chce walczyć z tymi ponurymi statystykami.
W ramach codziennych służb policjanci prowadzą intensywne kontrole stanu trzeźwości kierujących pojazdami. Ponadto funkcjonariusze będą wręczać kierowcom przekazane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ulotki zatytułowane „Kierowca i alkohol. Wyhamuj w porę”.
Więcej informacji o kampanii oraz problematyce alkoholu w ruchu drogowym znajdziesz na stronie www.wyhamujwpore.pl
Mimo wielu przestróg i nieszczęść, grodziscy policjanci wciąż zatrzymują nietrzeźwych kierujących na powiatowych drogach.Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, policjanci przypominają konsekwencje karne tej nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji.
Procedura postępowania wobec kierowcy prowadzącego pojazd pod wpływem alkoholu:
Stwierdzenie stanu nietrzeźwości:
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Stan, w którym zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 ‰ albo 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza -jest określany zgodni z art. 115 §16 k.k. stanem nietrzeźwości.
Według Art. 126 Kodeksu Drogowego, badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
Art. 129 głosi, że policjant uprawniony jest do uniemożliwienia kierowania pojazdem osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.
Kara pozbawienia wolności:
Stan powyżej 0,5 promila stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.
Grzywna: Zgodnie, z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych." Zgodnie z art. 87 § 2 kodeksu wykroczeń „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1 podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny." W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
Na poczet grzywny policja zabezpiecza (zatrzymuje na wyznaczonym parkingu) pojazd, należący do nietrzeźwego kierowcy.
Areszt:
Kara aresztu trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni; wymierza się ją w dniach (art. 19 kw.). Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5.000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 24 kw.). Zgodnie z art. 20 k.w. kara ograniczenia wolności trwa 1 miesiąc. W czasie odbywania kary ograniczenia wolności ukarany:
1) nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu,
2) jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez sąd,
3) ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary. Odpowiedzialności za wykroczenie podlegać będzie tylko osoba, która jej popełniła, a nie osoba, która np. użyczyła samochód.
Zatrzymanie prawa jazdy:
Art. 178a kodeksu karnego stanowi, że kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny oraz kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd popełnia przestępstwo. Zaś art. 42 § 1 kodeksu karnego stanowi, że sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177. Sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 lub 174, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w 355 paragraf 2 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w zdaniu poprzedzającym.
Punkty karne:
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu, grozi utrata 10 punktów. Tyle samo traci się w przypadku nie udzielenia pomocy ofiarom wypadków. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego grozi 6 punktów karnych.
Izba wytrzeźwień:
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 14 lutego 2004 roku Osoby w stanie nietrzeźwości mogą być doprowadzone do izby, placówki lub jednostki Policji przez funkcjonariuszy Policji lub strażników straży gminnej, zwanych dalej "doprowadzającymi". Doprowadzający osobę w stanie nietrzeźwości sporządza protokół doprowadzenia w celu wytrzeźwienia. Podstawą do przyjęcia do izby, placówki lub jednostki Policji osoby doprowadzonej jest wynik badania zawartości alkoholu w organizmie wskazujący na stan nietrzeźwości. Wynik badania potwierdzony jest wydrukiem z atestowanego urządzenia służącego do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie.
kz/KGP