Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kobiety w grodziskiej Policji

Data publikacji 08.03.2013

Co siódmy polski policjant jest kobietą. W grodziskiej komendzie pełni służbę 26 policjantek. Panie w mundurach pracują na wszystkich stanowiskach i we wszystkich pionach. Policja zatrudnia także kobiety na stanowiskach cywilnych – grodziskim policjantom pomaga w pracy 21 pań. Dla wszystkich kobiet praca w Policji jest wyzwaniem, wykonywanym z pasją i oddaniem.

Policjantki, które podejmują interwencje, zabezpieczają mecze, zatrzymują niebezpiecznych przestępców, to coraz częstszy widok. Na 96 397 zatrudnionych w Polsce funkcjonariuszy Policji -13 878 to kobiety. Pracują na wszystkich stanowiskach – od szeregowych do kierowniczych, i we wszystkich rodzajach służb – prewencyjnej, kryminalnej i wspierającej działalność Policji. W grodziskiej komendzie pełnią funkcję dzielnicowych, dyżurnych, pracują w ruchu drogowym i w pionach dochodzeniowych. Panie w mundurach, tak jak ich koledzy, muszą mieć silny charakter i dużą odporność na stres. Jak same podkreślają, służba w Policji jest dla nich dużym wyzwaniem, ale daje wiele satysfakcji. Koledzy policjanci cenią je za spokój, sumienność i dobrą organizację w pracy.

Policja zatrudnia także kobiety na stanowiskach cywilnych - jest ich 17 408. Grodziskim policjantom pomaga w pracach biurowych, finansowych, kadrowych, czy analitycznych 21 pracownic.

Policjanci w ramach codziennych obowiązków podejmują także interwencje wobec wielu kobiet. Najtrudniejsze dla nich są sytuacje, kiedy kobiety są krzywdzone w swoich rodzinach, mają problemy z dziećmi. Często do właściwego zrozumienia tych spraw potrzebne jest kobiece podejście, cierpliwość, wyrozumiałość, czy intuicja. Stąd policjantki są często przez swoich kolegów proszone o podpowiedzi w konkretnych sytuacjach. Zrozumienie kobiecej natury czasem pomaga też w udzielaniu skutecznych rad innym paniom, popełniającym jakieś błędy.
 

kz
 

Powrót na górę strony