Nie daj się okraść
Kradzieże w domach , na posesjach, podczas zakupów, czy podróży to wciąż najczęściej zgłaszane zagrożenia na terenie powiatu grodziskiego. Na występowanie niektórych z nich duży wpływ ma zachowanie samych właścicieli. Grodziscy policjanci codziennie pełnią służby w miejscach zagrożonych i radzą jak uchronić się przed złodziejami.
Jedną z metod pozbawienia właściciela majątku w jego domu lub mieszkaniu są kradzieże dokonywane przez osoby, przychodzące w celu sprzedaży różnych przedmiotów, oferowania usług, czy z prośbą o pomoc. Zajęci oglądaniem towarów lub rozmową możemy nie zwrócić uwagi na inne osoby, które w tym czasie kradną wartościowe przedmioty z naszego domu.
Aby ustrzec się przed tymi zagrożeniami:
1) Nie wpuszczaj do mieszkania obcych osób i nie zawieraj z nimi transakcji wewnątrz swojego domu,
2) Jeśli musisz kogoś wpuścić do mieszkania, nie zostawiaj go ani na chwilę samego, najlepiej w miarę możliwości, żeby towarzyszył Wam ktoś zaufany np. sąsiad;
3) Nie nabierz się na typowe okazje zdobycia łatwych pieniędzy. Okazja wymiany obcej waluty po dobrym kursie, okazyjny zakup, niespodziewana przesyłka, czy nieoczekiwane pieniądze powinny zawsze budzić wątpliwości. Nigdy nie dawaj zadatków na jakiekolwiek usługi i nie szukaj w obecności obcej osoby swoich dokumentów i pieniędzy. Podpisywanie umów organizuj zawsze w obecności zaufanej osoby, najlepiej w siedzibie firmy, która ma wykonywać jakąś pracę w Twoim domu.
4) Nie daj się nabrać na oszustów działających „na litość” – mówiących, że są chore, głodne, spragnione, nie mają za co wrócić do domu. Jeśli chcesz dać komuś coś do jedzenia lub pieniądze nie wpuszczaj go do domu. Zamknij drzwi na klucz, gdy przygotowujesz dla niego posiłek czy datki.
5) Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Często Twoje schowki są bardzo dobrze znane złodziejom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności.
6) Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich,
7) Nie mów nikomu o swoim majątku i miejscu przechowywania wartościowych przedmiotów, ani planach życiowych (wyjazdach, pobycie w szpitalu),
8) Zwróć uwagę na nieostrożne zachowanie Twoich sąsiadów, rozmawiaj z nimi o zagrożeniach,
9) W każdym przypadku, gdy w okolicy Twojego miejsca zamieszkania pojawiają się osoby podejrzane, informuj Policję.
Wartościowe przedmioty z mieszkań, domów, czy posesji można stracić też w wyniku kradzieży i włamań w różnych porach dnia. Podczas włamań „na śpiocha” sprawca działa w nocy, gdy właściciele śpią w swoich domach. Wielu złodziei działa również w środku dnia. Gdy przestępcy już wiedzą, że dana osoba nie zamyka drzwi na klucz, wchodzą do środka. Niezauważeni kradną to, co znajduje się najbliżej drzwi wejściowych.
Aby ograniczyć te zagrożenia:
1. Zawsze zamykaj drzwi domu i mieszkania, nawet gdy jesteś w środku- śpiący lub zajęty pracami domowymi możesz nie zauważyć i nie usłyszeć, że ktoś wszedł do środka. Często też nie reagujesz sądząc, że to ktoś z domowników.
2. Reaguj na odgłos naciskanej klamki- sprawdzaj kto to robi i natychmiast informuj o takich sytuacjach Policję.
3. Dzwoń na Policję jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu lub zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby w okolicy Twojego miejsca zamieszkania.
Wychodząc z domu:
- zamknij wszystkie drzwi i okna, wychodząc nawet na krótko na własną posesję- złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wejść do Twojego domu;
- zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do domu;
- wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw włączone światło - stwórz pozory, że w domu ktoś jest;
- jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, dobrze zabezpiecz mieszkanie, dom, czy posesję, stosując atestowane zamki, systemy alarmowe, zadbaj o opiekę nad nimi przez osoby godne zaufania, przekaż im też do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy;
- nie pozostawiaj na posesji w miejscach widocznych lub słabo zabezpieczonych wartościowego sprzętu, urządzeń, które ktoś może łatwo wynieść podczas Twojej nieobecności.
Wciąż wiele osób traci pieniądze, dokumenty, czy telefony komórkowe podczas zakupów i podróży. Złodzieje kieszonkowi wykorzystują moment kiedy klienci zainteresowani są wyborem przedmiotów, zajmują się dziećmi lub zasypiają w pociągu. Szybko zauważają odstawione na bok torebki, wystające z kieszeni portfele, czy telefony komórkowe.
Jak ustrzec się przed kieszonkowcem?
• Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie rzeczy!
• Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie!
• Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu!
• Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby!
• Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego pociągu. Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą!
• Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji!
• Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki!
• Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie - NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę!
• Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem!
kz