Bezpieczeństwo nad wodą
Słońce i ładna pogoda zachęcają do pobytu nad wodą. Podczas wypoczynku nad wodą często zapominamy o najważniejszym – o bezpieczeństwie. Grodziscy policjanci przypominają o rozsądku i radzą, jak ustrzec się przed tragedią.
Dane Policji pokazują, że najczęstszymi ofiarami wypadków utonięć są dzieci oraz osoby nietrzeźwe, które w ogóle nie powinny wchodzićdo wody.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są: brawura, słabe rozeznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności pływania lub nieodpowiednie przygotowanie się do kąpieli, alkohol, ale także brak właściwego nadzoru dorosłych nad najmłodszymi. Część utonięć to wypadki losowe, które w połączeniu z innymi niesprzyjającymi okolicznościami doprowadziły do tragedii. W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed tragedią, wystarczy zachowanie większej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych.
DLATEGO PAMIĘTAJMY:
1. Należy kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby do tego uprawnione.
2. Nie wolno zażywać kąpieli po spożyciu alkoholu.
3. Nie należy skakać do zbiorników wodnych, których nie znamy.
4. Przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody, szczególnie podczas wysokiej temperatury powietrza.
5. Nie wolno gwałtownie się zanurzać.
6. Będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru, nawet jeśli jest to staw na własnej posesji.
7. Należy pamiętać, że każde zbliżenie się do wody może być niebezpieczne, jeśli nie zachowamy odpowiednich warunków bezpieczeństwa.
8. Ze sprzętu wodnego należy korzystać tylko w kamizelkach ratunkowych.
NIE LEKCEWAŻ WODY I NIE PRZECENIAJ SWOICH UMIEJĘTNOŚCI!
kz/ksp