Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Powitaj wiosnę bez używek

Data publikacji 21.03.2012

Pierwszy dzień wiosny to często czas wykorzystywany przez młodzież do próbowania różnego rodzaju używek. Grodziscy policjanci przypominają sprzedawcom o konieczności sprawdzania dowodów tożsamości młodych osób, które chcą kupić alkohol lub papierosy. "Pozory mylą, dowód nie" oraz „Stop 18” to hasła ogólnopolskich kampanii edukacyjnych, których celem jest zwrócenie uwagi na problem sprzedaży tych niebezpiecznych substancji osobom niepełnoletnim. Funkcjonariusze będą dziś kontrolować punkty sprzedaży i zachowanie młodzieży, aby używki nie były powodem nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem młodych ludzi.

Osoby poniżej 18 roku życia mają stosunkowo łatwy dostęp do alkoholu i papierosów. Ten problem dostrzega większość z nas. Żeby kupić używki nastolatki stosują różne sztuczki: poważny ubiór, pomoc dojrzalej wyglądającego kolegi, czy przekonywanie sprzedawcy, że dowód mają, ale zostawili go w domu. To tylko niektóre z nich. Stąd hasła kampanii społecznych „Pozory mylą, dowód nie” i „Stop 18”. Organizatorzy pierwszej z nich, czyli Komenda Główna Policji i Związek Browary Polskie, chcą zwrócić uwagę na problem zakupu alkoholu przez osoby, które nie ukończyły 18 lat. Chcemy przypomnieć sprzedawcom, że sprzedaż alkoholu małoletnim to przestępstwo. Wszelkie próby złamania tego prawa wiążą się dla sprzedawcy z poważnymi konsekwencjami. Kara to utrata zezwolenia na sprzedaż alkoholu, więc i miejsca pracy sprzedawcy. Oprócz tego może dostać do zapłacenia grzywnę, a sklep będzie musiał oddać na rzecz Skarbu Państwa wszystkie butelki z trunkami.

Grodziscy policjanci przypominają, aby sprzedawcy dokładnie sprawdzali datę urodzenia zamieszczoną na dokumencie, jakim posługuje się osoba, która chce kupić alkohol lub papierosy. Od stycznia 2001 roku dowody osobiste wydawane są także osobom poniżej 18. roku życia i różnią się tylko datą ważności (wydawane są na 5 lat). Do roku 2001 funkcjonowały tymczasowe dowody osobiste, które wyraźnie odróżniały się od tych wydawanych osobom dorosłym. Jednak od ponad ośmiu lat w polskim prawie nie ma nawet pojęcia dowodu tymczasowego.

Dziś i w najbliższe dni grodziscy policjanci będą częściej docierać do punktów sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych i przypominać o obowiązujących przepisach, regulujących zasady sprzedaży tych produktów. Funkcjonariusze sprawdzą także zachowanie młodzieży w pobliżu takich placówek oraz miejscach częstych spotkań młodych ludzi w bezprawnych celach.

kz

Powrót na górę strony