Wróć bezpiecznie z zimowych ferii
Najbliższe dni to wzmożone podróże związane z powrotami z ferii zimowych. To, czy bezpiecznie dojedziemy do domu w dużej mierze zależy od właściwego przygotowania samochodu i siebie do zimowej podróży. Dlatego też grodziscy policjanci przypominają o najważniejszych rzeczach, które należy wykonać i zabrać przed wyruszeniem w drogę.
Jeśli planujesz dłuższą podróż miej przygotowaną pod ręką skrobaczkę do szyb i szczotkę do odśnieżania. Utrzymuj co najmniej połowę pojemności zbiornika paliwa, słuchaj komunikatów radiowych o aktualnych warunkach drogowych, podróżuj w ciągu dnia i jeśli to możliwe, w towarzystwie przynajmniej jednej osoby dorosłej. Zadbaj też o właściwe ubranie, w którym w razie potrzeby będzie można wysiąść z pojazdu, usunąć śnieg lub założyć łańcuchy na koła, czy usunąć awarię.
W samochodzie powinieneś mieć małą łopatkę - saperkę, podręczne narzędzia - szczypce uniwersalne, klucz nastawny, śrubokręt itp., przewody do rozruchu silnika, migające światło przenośne z zapasowymi bateriami, śpiwór lub koc, torby plastikowe (do celów sanitarnych), zapałki, łańcuchy lub siatki na opony. Na wszelki wypadek zabierz też do samochodu wysokoenergetyczne, suche pożywienie oraz kilka butelek wody. Należy też pamiętać o lince holowniczej, która jeśli nie nam, to może innemu kierowcy pomoże w awaryjnej sytuacji.
W pojeździe, którym będziemy podróżować sprawdźmy poziom oleju, jak również płyn w spryskiwaczach. Ponadto nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą kompletu żarówek samochodowych, które będzie trzeba wymienić w razie potrzeby. Bardzo ważne jest, abyśmy sprawdzili ciśnienie w oponach, jak również stan koła zapasowego, z którego po kilku latach leżenia w bagażniku mogło zejść powietrze. Nie możemy zapomnieć o zabraniu lewarka i klucza do odkręcania kół, bez którego niewiele zdziałamy w przypadku "złapania gumy".
Należy pamiętać również, że na wyposażeniu samochodu powinny znajdować się: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica posiadająca aktualną legalizację, kamizelki odblaskowe oraz apteczka. Ważne jest, by w apteczce znajdowały się podstawowe, dostępne środki opatrunkowe, chusta trójkątna potrzebna przy złamaniach, nożyczki do cięcia materiałów opatrunkowych, pęseta do usuwania ciał obcych, agrafka oraz jednorazowe rękawiczki lateksowe, a także proste leki przeciwbólowe. Apteczka samochodowa powinna zawierać także: kołnierz usztywniający, młotek bezpieczeństwa, kamizelkę ostrzegawczą z paskiem fluorescencyjnym, koc ratunkowy, maseczkę do sztucznego oddychania. Praktycznym rozwiązaniem jest też umieszczenie w apteczce listy alarmowych telefonów. Apteczkę należy okresowo kontrolować i uzupełniać.
Warto też przygotować sobie wcześniej trasę podróży. Wskazane jest, by dłuższe trasy podzielić na odcinki, między którymi zrobimy sobie krótką przerwę i chwilę odpoczniemy. Nie zapomnijmy też o zabezpieczeniu bagaży, które w przypadku nawet drobnej stłuczki mogą przemieszczać się po pojeździe, powodując szkody i obrażenia ciała. Pamiętajmy, że jazda zimą różni się znacznie od prowadzenia auta latem. Śnieg, lód, błoto pośniegowe i czasami fatalna widoczność sprawiają, że jazda samochodem w zimie wymaga dużej uwagi i jeszcze większych umiejętności. Rozwaga, zasada ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg i przestrzeganie wszystkich przepisów ruchu drogowego to niezbędne elementy bezpieczeństwa w czasie podróży w trudnych, zimowych warunkach.
Musimy, więc dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu – przy mokrej nawierzchni nie zahamujemy szybko, a czasem może to być nawet niemożliwe. Trzeba zostawić sobie trochę miejsca na ewentualne dodatkowe manewry. Nikomu już chyba nie trzeba przypominać o włączeniu świateł, zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i wszystkich pasażerów oraz odpowiednim zabezpieczeniu dzieci w samochodach (fotelik lub specjalne siedzisko). Dzieci w wieku do 12 roku życia i wzroście do 150 cm nie mogą jeździć na przednim siedzeniu. Trzeba też zwrócić uwagę, aby zapięty pas bezpieczeństwa nie przechodził przez szyję dziecka.
Pamiętajmy, że nigdy nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Nawet minimalna jego ilość spowalnia reakcję kierującego i utrudnia ocenę sytuacji na drodze. Może zabraknąć ułamka sekundy lub centymetrów, aby skutecznie uniknąć zderzenia i tragedii na drodze.
kz/ na podst. mat. WRD KSP