Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się okraść podczas podróży publicznymi środkami transportu

Data publikacji 28.09.2011

Podróż pociągiem, autobusem, czy metrem jest jednym z podstawowych sposobów przemieszczania się wielu osób. Niestety, wśród pasażerów zdarzają się też przestępcy, którzy tylko czekają na nieuwagę innych, spowodowaną wczesną porą dnia, zmęczeniem po pracy czy nauce lub tłokiem- aby dokonać kradzieży. Złodzieje szczególnie lubią czas codziennego szczytu podczas podróży do i z pracy, czy na i po zajęciach szkolnych. Grodziscy policjanci radzą, jak nie dać się okraść podczas podróży.

Aby nie ułatwić działania złodziejom, każdy podróżny powinien przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:

• Posiadane przy sobie dokumenty zawsze muszą być schowane w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze rozdzielone na kilka części i umieszczone w różnych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie paru drobnych monet w kieszeni zewnętrznej - na bilety lub małe wydatki.

• Szczególną ostrożność należy zachować podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji, wtedy bowiem podróżny narażony jest najbardziej na kradzież bagażu, portfela, telefonu komórkowego lub innych wartościowych przedmiotów. Oczekując na peronie lub przystanku należy sprawdzać, czy ktoś nas nie obserwuje. Wewnątrz autobusu czy tramwaju również trzeba zachować czujność.

• Zajmując miejsce posiadany bagaż należy pozostawiać w zasięgu ręki, z możliwością jego stałej obserwacji (w tramwaju czy autobusie torebka powinna być na kolanach). Szczególną uwagę należy na niego zwracać podczas ruchu podróżnych na stacjach i przystankach.

• Wsiadając do pustego autobusu, tramwaju czy pociągu zajmować należy miejsce blisko kierowcy, motorniczego lub drużyny konduktorskiej, ewentualnie w gronie pasażerów wzbudzających zaufanie (np. rodziny z dziećmi, osoby starsze). Zawsze trzeba unikać grup, które spożywają alkohol - ich zachowanie bywa agresywne.

• Bilety i rzeczy podręczne niezbędne w podróży należy trzymać na wierzchu - uniknie się wtedy pokazywania zawartości bagażu podczas ich poszukiwania.

• Nie powinno się korzystać z poczęstunku oferowanego przez nieznanych współpasażerów - w ten sposób złodzieje często usypiają swoje ofiary, a następnie je okradają.

• W podróży nigdy też nie wolno spać, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych. W nocy, jeśli to możliwe przedział pociągu powinien być zamknięty.

• Jeżeli ktoś źle znosi podróże - powinien zażyć środki farmakologiczne. Złe samopoczucie wywołane "chorobą lokomocyjną" osłabia czujność, uwagę i koncentrację.

 

 

kz/ mat. KWP w Katowicach

Powrót na górę strony