12 kierowców jechało za szybko
46 skontrolowanych pojazdów, ujawnionych 12 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość to bilans piątkowej akcji policjantów ruchu drogowego na drogach powiatu grodziskiego. Działania kontrolno-prewencyjne pod kryptonimem „Prędkość” prowadzone będą cyklicznie przez cały rok. W czasie akcji policjanci będą wykorzystywać fotorejestratory i ręczne mierniki prędkości. Wszystko po to, aby zminimalizować liczbę wypadków spowodowanych nadmierną prędkością jazdy.
Dynamiczny wzrost liczby uczestników ruchu drogowego potęguje stopień zagrożenia życia i zdrowia osób korzystających z dróg. Skala wypadków w Polsce, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym oraz kolizji, należy do największych w stosunku do zachodnich krajów europejskich. Najczęstszą przyczyną powodującą zagrożenie bezpieczeństwa na drogach jest łamanie przepisów prawa o ruchu drogowym, w szczególności dotyczących przestrzegania dozwolonych prędkości.
W 2008 roku z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu na terenie działania stołecznej Policji doszło do 192 wypadków, w których śmierć poniosło 23 osoby, a 270 zostało rannych. Liczby te wskazują na stały, duży poziom zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z powodu nieprzestrzegania przez kierujących ograniczeń dozwolonych prędkości. Wychodząc naprzeciw inicjatywie funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego komendy stołecznej Policji i policjanci komend powiatowych w 2009 roku prowadzić będą działania kontrolno-prewencyjne na drogach pod kryptonimem „Prędkość”.
Na drogach powiatu grodziskiego pierwsza tegoroczna akcja została przeprowadzona w piątek. Policjanci ruchu drogowego do kontroli prędkości oprócz ręcznych mierników prędkości wykorzystywali również fotoradar. Urządzenia zarejestrowały 12 kierowców, którzy jechali zbyt szybko. Niechlubnym rekordzistą okazał się kierowca mazdy, który na drodze o dozwolonej prędkości jazdy 50 km/h jechał z prędkością 125 km/h. Wszyscy kontrolowani tego dnia kierowcy oprócz mandatów, otrzymywali od policjantów informacje o zagrożeniach, jakie powodują jadąc zbyt szybko. Uświadamianie kierujących, że bezpieczeństwo na drodze to zasługa wszystkich użytkowników dróg, to główny cel działań, które będą przeprowadzane jeszcze wielokrotnie w 2009 roku.
kz