Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco zapoznaj się z nowymi przepisami

Data publikacji 21.09.2010

Obowiązkiem każdego kierującego jest znajomość aktualnych przepisów ruchu drogowego. 1 lipca nastąpiła nowelizacja Kodeksu Karnego dotycząca kar dla kierowców powodujących katastrofę lub wypadek drogowy w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. 4 września weszły również w życie zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Grodziscy policjanci wskazują wybrane przepisy, które uległy zmianom w ostatnim czasie i zachęcają kierowców do bieżącego zapoznawania się ze wszystkimi nowelizacjami.

Od 1 lipca obowiązują niektóre zapisy ustawy z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 40 poz. 227). Najważniejszą zmianą jest nałożenie na sąd obowiązku obligatoryjnego orzekania zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli: "sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 par. 2 lub w art. 355 par. 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami".

Nowelizacja kodeksu karnego przewiduje także znaczne zaostrzenie odpowiedzialności karnej nietrzeźwych i odurzonych kierowców, którzy już wcześniej byli prawomocnie skazani za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, albo ponownie usiedli za kierownicą w okresie orzeczonego wobec nich zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za taki czyn na podstawie art. 178a § 4 k.k., wprowadzającego nowy kwalifikowany typ przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub odurzenia, będzie możliwe wymierzenie kary sięgającej 5 lat pozbawienia wolności (dotychczas najsurowsza kara w takim wypadku to 2 lata pozbawienia wolności).

4 września weszły również w życie przepisy ustawy z dnia 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 1018), które:
- rozszerzają stosowanie przepisów ruchu drogowego na drogi wewnętrzne położone w oznakowanych strefach ruchu,
- definiują pojęcie drogi publicznej, drogi wewnętrznej oraz strefy ruchu,
- określają organy zarządzające ruchem na drogach wewnętrznych oraz organy sprawujące nadzór nad tym zarządzaniem,
- precyzują zasady oznakowania dróg wewnętrznych oraz zasady ponoszenia kosztów związanych z tym oznakowaniem,
- wprowadzają zmianę do przepisów regulujących kwestię czasowego wycofania pojazdu z ruchu, w zakresie miejsca postoju pojazdu wycofanego z ruchu.

Ponadto, ustawa z dnia 22 lipca 2010 r. wprowadza zmiany m.in. do przepisów następujących ustaw:
1. z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) – w zakresie centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców, usuwania pojazdu z drogi i jego przechowywania na parkingu strzeżonym oraz opłat z tym związanych,
2. z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.) – w zakresie przepadku rzeczy oraz przepadku pojazdów,
3. z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275, Nr 106, poz. 672, Nr 152, poz. 1017) – w zakresie kar za wykroczenia, których popełnienie nastąpiło w strefie ruchu oraz kar za naruszenie przepisów dotyczących sposobu znakowania dróg wewnętrznych,
4. z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.) – w zakresie definicji drogi wewnętrznej,
5. z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) – w zakresie kar za przestępstwa, których popełnienie nastąpiło w strefie ruchu.

kz/wykorzystano mat. WRD KSP

Powrót na górę strony