Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Karabiny z czasów wojennych wzbogaciły Muzeum Wojska Polskiego

Data publikacji 23.06.2010

Od wczoraj Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie powiększyło swoje zbiory o 7 sztuk broni palnej i amunicji z okresu I i II Wojny Światowej. Karabiny produkcji niemieckiej, angielskiej, francuskiej i austro-węgierskiej przekazali do muzeum policjanci z Milanówka. Zabytkowa broń i amunicja została znaleziona podczas przeszukania domu 29-latka. Sąd przychylił się do policyjnego wniosku o odebraniu posiadanych bez zezwolenia przedmiotów Stanisławowi K. i przekazaniu ich instytucji, która zabezpieczy ich historyczną wartość.

Cała sprawa miała swój początek w październiku 2007r. Wtedy to policjanci z Milanówka otrzymali informację, że jeden z mieszkańców ich miasta może posiadać w domu nielegalną broń palną. Natychmiast pod wskazanym adresem pojawili się funkcjonariusze. Po przeszukaniu domu 29-letniego wtedy Stanisława K. rzeczywiście odnaleziono 6 karabinów i 1 karabinek różnej produkcji i 50 sztuk nabojów do tej broni. Mężczyzna wyjaśniał policjantom, że jest kolekcjonerem broni palnej. Przyznał się też, że nie ma na ich posiadanie wymaganych zezwoleń.

Wszystkie przedmioty zostały zabezpieczone, a przeciwko ich właścicielowi skierowano sprawę do sądu. Równocześnie ze zbieraniem informacji na temat kolekcjonera, milanowscy policjanci ustalali, czy znalezione u niego egzemplarze broni mają wartość historyczną. Po potwierdzeniu tego faktu, funkcjonariusze przygotowali wniosek do sądu o przekazanie karabinów do Muzeum Wojska Polskiego. Gdy tylko postanowienie umożliwiające taką czynność dotarło do milanowskiego komisariatu, policjanci zajęli się jej organizacją.

Podczas wczorajszej uroczystości Komendant Komisariatu Policji w Milanówku - podkom. Jacek Kot przekazał 7 karabinów z okresu I i II Wojny Światowej i 50 sztuk nabojów Dyrektorowi Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – prof. dr hab. Januszowi Cisek. W uroczystości brał również udział Główny Specjalista Działu Głównego Inwentaryzatora Muzeum- mgr Zdzisław Zajdler, który nadzorował całe przedsięwzięcie. Nowe eksponaty po konserwacji wzbogacą historyczne gabloty i zostaną udostępnione odwiedzającym.

kz
 

Powrót na górę strony