Aktualności

O bezpieczeństwie na drodze podczas czytania w bibliotece

Data publikacji 16.05.2025

W ramach wspólnych działań z Biblioteką Publiczną gminy Grodzisk Maz. dwie policjantki wzięły udział w akcji czytania bostońskiego. Zadaniem oficera prasowego i profilaktyka z grodziskiej komendy było przedstawienie uczniom Szkoły Podstawowej w Książenicach treści książki pt. „Pola na rowerze”. W trakcie czytania i po lekturze policjantki omówiły i przypomniały dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas rowerowych wycieczek i życzyły samych udanych podróży.

Kilka dni temu policjantki z grodziskiej komendy zostały zaproszone przez kierownictwo miejscowej biblioteki do wspólnej akcji czytania bostońskiego. Ze specjalnie wybraną lekturą, oczywiście dotyczącą bezpieczeństwa, zawitały w szkole, gdzie uczniom dwóch klas przeczytały ciekawą książkę. Już z samej treści słuchacze mogli nauczyć się wiele na temat bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze. Podczas czytania podkreślane były fragmenty mówiące o obowiązkach młodego rowerzysty. Każdej z grup policjantki  przekazały również szczegółowe zasady bezpieczeństwa i dodatkowe informacje z obserwacji samych funkcjonariuszy.

Wszyscy uczestnicy akcji wykazali się dobrą pamięcią, ale także znajomością wielu przepisów. Zdarzały się jednak informacje o samodzielnych podróżach rowerowych dzieci w wieku 8 i 9 lat ruchliwymi ulicami gminy. Dzieci miały również własne doswiadczenia upadków na rowerze, w których od poważnych obrażeń głowy uchronił je kask rowerowy, do używania którego zachęcały policjantki.

Przypominamy, szczególnie rodzicom, najważniejsze zasady dla rowerzystów, których przestrzeganie może uchronić dzieci przed niebezpiecznymi zdarzeniami na drogach:

  1. Dziecko do 10 roku życia może poruszać się na rowerze WYŁĄCZNIE POD OPIEKĄ osoby dorosłej.
  2. Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

-światła: z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu -jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,

- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec (nożny lub ręczny),

- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku.

  1. Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów. Chcąc przedostać się na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych ma obowiązek zejść z roweru – wówczas prowadząc go, staje się pieszym.
  2. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych (chodnika),  jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
  3. Zalecane jest korzystanie przez rowerzystów z kasku chroniącego głowę i elementów odblaskowych, nie tylko w porze wieczorowo-nocnej.           

    asp.sztab. Katarzyna Zych                                                                                                                                                              
  • Policjantki z grupą uczniów podczas spotkania w bibliotece
  • Policjantka czyta książkę grupie uczniów
  • Policjantki podczas spotkania z uczniami w bibliotece
  • fragment książki z zasadami bezpieczeństwa
Powrót na górę strony