Agresja i przemoc tematem zajęć policjantów z uczniami
Jednym z ważnych tematów policyjnych prelekcji w szkołach są zachowania młodych ludzi wobec innych. W zajęciach dotyczących tego zagadnienia uczestniczyli ostatnio uczniowie grodziskiej szkoły. Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną oraz dzielnicowy omawiali różne zagrożenia wynikające z agresywnych zachowań, a także zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Wskazywali na skutki hejtu i cyberprzemocy oraz radzili jak ich unikać i jak właściwie na nie reagować.
Spotkania uczniów Zespołu Szkół im. Hipolita Szczerkowskiego z policjantami z grodziskiej komendy dotyczyły zagrożeń, z którymi młodzi ludzie mogą spotkać się w codziennym życiu, a także w czasie korzystania z sieci.
W tym zakresie policjantka szczegółowo omówiła różne przykłady zachowań, jakie mogą prowadzić do nieprzewidzianych skutków. Przypomniała uczestnikom, że agresja rodzi agresję i nie rozwiązuje nieporozumień. Odniosła się także do korzystania z internetu, gdzie także przenoszą się często zachowania związane z przemocą. Uświadamiała uczniom, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a informacje tam zamieszczane mogą być niewłaściwie zrozumiane i wykorzystane. Ostrzegała także przed zbyt ufnymi kontaktami z osobami poznanymi w sieci oraz wysyłaniem im zdjęć, czy osobistych danych.
Policjanci wskazywali również na konieczność reagowania na sytuacje krzywdzenia kogoś zarówno w realnym życiu, jak i w sieci np. na obrażanie, wyśmiewanie, groźby, czy rozsyłanie nieprawdziwych i znieważających informacji. Przedstawili młodzieży konsekwencje społeczne i prawne podobnych bezprawnych zachowań.
Dostarczanie wiedzy prawnej oraz informacji na temat właściwego radzenia sobie w różnych sytuacjach to główny cel policyjnych spotkań profilaktycznych, których efektem powinna być poprawa bezpieczeństwa w omawianym zakresie. Mamy nadzieję, że zajęcia spełnią właśnie tę rolę i zachęcamy rodziców do rozmów z dziećmi na temat zagrożeń związanych z przemocą.
asp.sztab. Katarzyna Zych