Policjanci grodziskiej drogówki w akcji ratowniczej
Policjanci grodziskiego Wydziału Ruchu Drogowego jako pierwsi ze służb dotarli na interwencję, w której mężczyzna zasłabł za kierownicą auta. Po ocenie stanu nieprzytomnego kierowcy, st. sierż. Krystian Hernik i sierż. szt. Bartłomiej Marczyk przystąpili do natychmiastowej reanimacji. Obaj funkcjonariusze aktywnie uczestniczyli również w dalszych działaniach ratowniczych. Wspólna akcja na miejscu zakończyła się odzyskaniem funkcji życiowych przez 53–latka, który został przetransportowany do szpitala.
Przed 18.00 dyżurny grodziskiej komendy przekazał załogom w terenie informację o kierowcy, który prawdopodobnie zasłabł w czasie jazdy ulicą Mazowiecką w Książenicach. Na miejsce wyruszyli pilnie policjanci ruchu drogowego, którzy byli najbliżej tego zdarzenia. Po sprawdzeniu stanu mężczyzny, który przez świadków został już wyniesiony z auta, st. sierż. Krystian Hernik i sierż.szt. Bartłomiej Marczyk natychmiast przystąpili do prowadzenia resuscytacji.
Gdy na miejsce przybyła pomoc medyczna i strażacy, policjanci nadal aktywnie uczestniczyli w czynnościach, zmieniając się podczas wspólnej akcji ratowniczej. Wszyscy odetchnęli z ulgą, gdy po kilkudziesięciu minutach mężczyzna odzyskał funkcje życiowe. 53-latek został przetransportowany do szpitala, a policjanci zadbali o przekazanie jego pojazdu rodzinie oraz o bezpieczeństwo użytkowników drogi, na której podczas działań były utrudnienia w ruchu.
Policjanci ruchu drogowego w swojej codziennej służbie najczęściej spotykają się z sytuacjami, w których trzeba podejmować czynności ratujące życie. Dlatego każdego dnia muszą być przygotowani do szybkiego niesienia pomocy, a także zapobiegania skutkom różnych zdarzeń na drogach. Pamiętajmy, że w działaniach ratowniczych najważniejszy jest czas. Dlatego w sytuacjach zagrożenia należy pilnie dzwonić pod numer alarmowy 112.
asp.sztab. Katarzyna Zych/ks