W trosce o bezpieczeństwo żabiowolskich seniorów
Jak ustrzec się przed utratą oszczędności, rozpoznać podstępnego oszusta, który może zaatakować w czasie rozmowy telefonicznej, drogą mailową lub SMS-ową to główne tematy spotkania z seniorami, jakie przeprowadził nowy dzielnicowy z Posterunku Policji w Żabiej Woli. Do omówienia zagrożeń policjant wykorzystał przygotowaną prezentację i dotychczasowe doświadczenia służbowe. Uczestników pierwszego spotkania z nim na terenie gminy zapewnił o swoim ciągłym zainteresowaniu bezpieczeństwem również tej grupy mieszkańców.
Spotkania z mieszkańcami i jak najczęstsze informowanie ich o różnych zagrożeniach to stałe zadania policjantów. Wiele w tym zakresie może dokonać dzielnicowy, jako funkcjonariusz działający „w terenie”. Taki właśnie cel przyświecał nowemu dzielnicowemu z Posterunku Policji w Żabiej Woli- asp. Arkadiuszowi Wójcikowi, który spotkał się z członkami miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Policjant podczas spotkania w Domu Kultury omawiał zagrożenia, z jakimi seniorzy mogą spotkać się w życiu codziennym, wskazywał jak ich unikać i co robić w sytuacjach niebezpiecznych. Zwracał uwagę na rożne dziedziny życia, szczególnie uczulając na wciąż aktualne oszustwa metodami „na członka rodziny, policjanta, prokuratora, czy pracownika banku”.
Podczas omawiania konkretnych przypadków oszustw podkreślał, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki i nie informują o prowadzonych akcjach przez telefon. Wyjaśniał i instruował, aby wszelkie prośby o pieniądze i przedstawiane przez dzwoniącą osobę historie, bezwzględnie weryfikować i sprawdzać u czonków rodziny, których mają dotyczyć. Zachęcał także do kontaktu z nim w przypadku wątpliwości w podobnych sytuacjach.
Wśród dobrych rad znalazła się także zachęta do korzystania z materiałów publikowanych w ramach kampanii społecznej #ZnamTeNumery oraz udziału w webinariach CEDUR o tematyce bezpieczeństwa w internecie, które są ogłaszane na stronach internetowych Policji.
asp.sztab. Katarzyna Zych