Aktualności

PROWADZILIŚMY DZIAŁANIA UKIERUNKOWANE NA WYKROCZENIA POPEŁNIANE PRZEZ ROWERZYSTÓW

Data publikacji 24.03.2025

Poprawa warunków atmosferycznych w naturalny sposób powoduje wzrost liczby chętnych do korzystania z rowerów na drogach. Niestety, wraz z tym zwiększa się także liczba zgłoszeń m.in. w zakresie niestosowania się przez tę grupę uczestników ruchu drogowego do obowiązujących przepisów. Najczęściej jest to jazda po chodniku, a nie ścieżce rowerowej lub przejeżdżanie po przejściu dla pieszych. Podczas ostatnich działań na drogach naszego powiatu policjanci kontrolowali 33 kierujących jednośladami i wyeliminowali z ruchu aż 9 rowerzystów, którzy byli pod wpływem alkoholu.

W dniach 22 – 23 marca 2025 roku policjanci z garnizonu stołecznego przeprowadzali działania prewencyjno – kontrolne ukierunkowane na wykroczenia popełniane przez rowerzystów. Na terenie powiatu grodziskiego policjanci ruchu drogowego sprawdzili 30 rowerzystów i 3 użytkowników hulajnóg. 21 z nich zostało ukaranych mandatami, a 6 pouczonych za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym. Wsród kontrolowanych było 9 osób, które wsiadły na swoje pojazdy po spożyciu alkoholu. Każda z nich poniosła konsekwencje karne swojego niebezpiecznego zachowania na drodze.

Pamiętaj!. Rowerzysta to uczestnik ruchu drogowego, który jak każdy użytkownik drogi, ma swoje prawa, ale i obowiązki. Kategorycznie zabronione jest poruszanie się jednośladem po drodze w stanie po spożyciu alkoholu. Zanim wyruszysz na przejażdżkę rowerową, sprawdź stan techniczny swojego jednośladu oraz przypomnij sobie obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

OBOWIĄZKIEM ROWERZYSTY jest korzystanie z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Jeżeli brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, ROWERZYSTA MA OBOWIĄZEK poruszać się po jezdni lub poboczu.

Korzystanie z drogi dla pieszych (chodnika) przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Osoby między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia – czyli kartę rowerową. Obowiązek posiadania karty rowerowej (lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 i T) dotyczy także osób chcących korzystać z hulajnogi elektrycznej oraz urządzenia transportu osobistego (UTO).

Warto też pamiętać, że dziecko do 10 roku życia może poruszać się po drodze publicznej na rowerze WYŁĄCZNIE POD OPIEKĄ osoby dorosłej.

asp.sztab. Katarzyna Zych

Powrót na górę strony