Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo w sieci

Data publikacji 28.02.2025

Co to jest hejt, jak zapobiegać cyberzagrożeniom i za jakie zachowania w sieci można ponieść odpowiedzialność prawną? Na te i inne pytania odpowiedziała st. sierż. Natalia Wysoczańska oraz dzielnicowy st.sierż. Łukasz Skrzypiec podczas zajęć profilaktycznych z uczniami grodziskiej Szkoły Podstawowej Nr 1. Policjanci przypominali uczestnikom ważne zasady korzystania z internetu i wskazali instytucje, które pomagają w przypadku zaistnienia problemów w tym zakresie.

Problematyka cyberzagrożeń to temat często omawiany w ostatnim czasie podczas policyjnych zajęć w placówkach oświatowych. O bezpieczeństwie w sieci warto mówić  zarówno w zakresie zachowań młodych internautów wobec rówieśników, jak i innych osób, ale także wskazując na właściwe reagowanie i sposoby zapobiegania tym zagrożeniom. Tego właśnie dotyczyły prelekcje dla uczniów grodziskiej szkoły przeprowadzone przez dwójkę policjantów naszej komendy.

W ramach przybliżenia problemów, z jakimi mogą się spotkać młodzi ludzie podczas korzystania z internetu, policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną wyjaśniła między innymi, że hejtowanie, znieważanie, czy poniżanie drugiej osoby za pośrednictwem sieci to zachowania niezgodne z prawem, za które grozi odpowiedzialność karna. Przedstawiła także zasady bezpieczeństwa, które mogą ustrzec użytkowników przed zagrożeniami. Zwróciła uwagę na niebezpieczne kontakty zawierane z obcymi osobami, wysyłane im zdjęcia i informacje o sobie i otoczeniu, czy korzystanie z portali z niewłaściwymi treściami.

Uczestnicy dowiedzieli się także od policjantów, jak powinni reagować na niewłaściwe zachowania innych w sieci, a także, gdzie szukać pomocy dla siebie i innych w przypadku zaistnienia takich problemów. Funkcjonariusze zachęcali do ostrożnego podchodzenia do wszystkich znalezionych w sieci informacji, filmów i zdjęć, które mogą być wykorzystane w niewłaściwy sposób. Przypominali także o braku anonimowości w internecie i identyfikowaniu użytkowników na podstawie zamieszczanych tam materiałów. 

Uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami w omawianym zakresie, zadawali wiele pytań i poszerzali swoję wiedzę. Mamy nadzieję, że przekazane im informacje zostaną dobrze wykorzystane w przyszłości i wpłyną na zwiększenie ostrożności podczas każdej aktywności w internecie.

asp.sztab. Katarzyna Zych

Powrót na górę strony