W gminie Jaktorów odbyły się debaty społeczne
O zagrożeniach m.in. zgłaszanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, programie „Dzielnicowy bliżej nas” i związanej z nim aplikacji „Moja Komenda”, a także o stanie bezpieczeństwa i podejmowanych działaniach wczoraj grodziscy policjanci rozmawiali z mieszkańcami gminy Jaktorów. Uczestnicy debat społecznych mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania i miejscach publicznych. Najwięcej pytań dotyczyło zagrożeń w ruchu drogowym.
22 października na terenie gminy Jaktorów odbyły się debaty społeczne pn.: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W spotkaniach wziął udział I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Grodzisku Maz.- mł.insp. Krzysztof Domeracki, komendant i dzielnicowi z miejscowego komisariatu, a także wójt gminy i przedstawiciele samorządu gminnego oraz zainteresowani bezpieczeństwem mieszkańcy.
Podczas debaty ewaluacyjnej Komendant Komisariatu Policji w Jaktorowie- nadkom. Bartosz Zając podsumował działania policjantów podjęte w zakresie zagrożeń zgłoszonych w czasie ubiegłorocznego spotkania z mieszkańcami. Następnie w debacie inicjującej przedstawił prezentację dotyczącą stanu bezpieczeństwa na terenie gminy w ciągu ostatniego roku. Omówił między innymi strukturę jednostki, liczbę przeprowadzonych interwencji, skalę przestępczości i osiagnięte wyniki. Zostały również przedstawione zagrożenia naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz przypomniany sposób jej działania. Elementem spotkania było też zapoznanie z programem „Dzielnicowy bliżej nas” i aplikacją „Moja Komenda” i przedstawienie bliżej dzielnicowych z terenu gminy, którzy dzielili się z uczestnikami swoimi uwagami na temat aktualnych zagrożeń, jakie obserwują podczas służby.
W czasie dyskusji na temat lokalnych zagrożeń uczestnicy byli zainteresowani szczególnie zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wskazując miejsca, gdzie istnieje potrzeba ich wzmożenia. Sygnalizowali również obawy mieszkańców o wiekszą liczbę różnych przestępstw w związku ze wzrostem liczby ludności w gminie.
Wszyscy obecni na debatach policjanci z uwagą przyjmowali informacje mieszkańców, które będą podstawą do organizowania działań prewencyjnych w omawianych sprawach. Każdy z wniosków będzie uwzględniany w toku codziennych służb, a efekty poddane analizie podczas debat ewaluacyjnych, na które mieszkańcy zostaną zaproszeni w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
asp.sztab. Katarzyna Zych