Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dozór za oszustwo metodą „na policjanta”

Data publikacji 03.09.2024

Dzięki wytężonej pracy grodziskich kryminalnych i dobrej współpracy z funkcjonariuszami z Podkarpacia został ustalony i zatrzymany mężczyzna podejrzany o udział w oszustwie. 49–latek pomagał i ułatwiał działania wspólnikom. Jedną z oszukanych osób była mieszkanka powiatu grodziskiego, która po telefonie od nieprawdziwego policjanta, przelała na przygotowane konto swoje oszczędności. Zatrzymany usłyszał zarzut karny, za który grozi mu nawet 8 lat więzienia. Prokurator zastosował wobec niego policyjny dozór.

Od czasu zgłoszonego oszustwa, w którym mieszkanka naszego powiatu straciła prawie 80 tysięcy złotych, grodziscy kryminalni wykonywali szereg działań operacyjnych w celu wykrycia sprawców. Dzięki skrupulatnej analizie wielu zdobytych informacji, możliwe było ustalenie osoby mającej związek z tym przestępstwem. Podejrzany mężczyzna został zatrzymany podczas wspólnej akcji grodziskich kryminalnych i policjantów z powiatu dębickiego.

Grodziscy funkcjonariusze szybko ustalili jego rolę w dokonywanych oszustwach. 49-latek był odpowiedzialny za organizowanie rachunków bankowych, na które były przelewane pieniądze z przestępstw. Niestety, mieszkanka powiatu grodziskiego była jedną z osób, które wpłaciły na takie konto dużą sumę pieniędzy. Oszuści, podając się za funkcjonariuszy z Biura Korupcyjnego, przekonywali, że na jej dane ktoś chce zaciągnąć kredyt i można temu zapobiec, przelewając swoje oszczędności na specjalny, bezpieczny rachunek.

Po zebraniu materiałów zatrzymany mężczyzna usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Grodzisku Maz. zarzut udzielenia innym osobom pomocy i ułatwienia im dokonania oszustwa. 49-latek był wcześniej karany za podobne przestępstwa. Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego w postaci dozoru Policji.

Grodziscy policjanci przypominają o zachowaniu czujności podczas rozmów telefonicznych z osobami podającymi się za funkcjonariuszy różnych służb, pracowników banków itp. Jeśli informacje dotyczą zgromadzonych środków finansowych lub kosztowności powinien to być sygnał do sprawdzenia ich w banku oraz rozmów z prawdziwymi policjantami, członkami rodziny lub innymi zaufanymi osobami.

Nigdy nie działaj pochopnie po rozmowach z nieznajomymi. Przez brak rozwagi, zamiast ochronić swoje oszczędności, możesz je szybko stracić.

asp.sztab. Katarzyna Zych/ea

Powrót na górę strony