Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie używaj telefonu, gdy kierujesz autem

Data publikacji 09.08.2024

Ile czasu zajmuje kierowcy spojrzenie na dzwoniący telefon komórkowy? Jedną, dwie, trzy sekundy? A co w tym czasie dzieje się na drodze? Po zastanowieniu się nad tymi pytaniami można dojść do wniosku, że zakaz używania telefonów komórkowych za kierownicą naprawdę ma sens. Co prawda przepis prawny mówi o zakazie korzystania z urządzenia wymagającego trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku, jednak policjanci zachęcają kierowców do powstrzymania się od używania telefonu w czasie jazdy.

Według różnych badań, jedno spojrzenie na telefon komórkowy może zająć kierowcy nawet 5 sekund. Samochód poruszający się z prędkością 50 km/h w czasie 1 sekundy przejeżdża około 13,9 m. To oznacza, że jeżeli kierowca spojrzy na telefon komórkowy (nawet umieszczony w urządzeniu do tego przeznaczonym) - w czasie 5 sekund przejedzie prawie 70 metrów (poruszając się z prędkością 50 km/h). Samochód przjeżdża prawie 70 metrów a kierujący nim nie widzi co się dzieje na drodze! Do tego dochodzi czas reakcji kierowcy (około 1 sekundy), czyli kolejne metry, w trakcie których w przypadku zaistnienia zagrożenia nic się nie dzieje. Dopiero po tak długim czasie i przejechaniu ponad 80 metrów - kierowca uruchomi układ hamulcowy, a następnie pojazd zacznie hamować.

Rozmawanie przez telefon komórkowy odwraca uwagę kierującego od sytuacji na drodze. Wyrobione nawyki pozwalają mu panować nad urządzeniami służącymi do kierowania samochodem, jednak nie obserwuje tak bacznie zmieniających się okoliczności. Może nie zauważyć nadjeżdżającego samochodu, rowerzysty, czy choćby zwierzęcia na drodze.Takie rozproszenie uwagi może doprowadzić do nieszczęścia, które do końca życia będzie ciążyło na sumieniu kierującego.

Policjanci zachęcają do zupełnego rezygnowania z korzystania z telefonów w czasie kierowania samochodem. Jeśli jest to konieczne najlepiej jest zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu i przeprowadzić rozmowę lub wykonać inne działania z użyciem tego urządzenia. Nawet przekazanie krótkich komunikatów głosowych może zaburzyć koncentrację kierowcy. W pilnych sprawach zawsze należy korzystać z zestawów głośnomówiących lub innych urządzeń niewymagających trzymania telefonu w ręku.

Wielu kierowców do korzystania z telefonu wykorzystuje chwilowe spowolnienie ruchu na drodze lub oczekiwanie na zmianę sygnalizacji świetlnej. Zagrożeniem w takim przypadku jest chwila nieuwagi, gdy warunki się zmieniają, a kierowca nadal jest wpatrzony w ekran i naśladuje tylko czynności kierowców jadących przed nim. Każdy kierujący musi upewnić się czy może bezpiecznie jechać w danym momencie. Jest to szczególnie ważne przed każdym przejściem dla pieszych, w czasie podróży drogami o dużym natężeniu ruchu, czy podczas wakcyjnych „korków” na drogach.

Odłóżmy telefony na czas podróży. Wiele rozmów można przeprowadzić później.

asp.sztab. Katarzyna Zych/ wykorzystano mat. KSP

Powrót na górę strony