Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w nagrzanym aucie
Wysokie temperatury latem są wyczekiwane przez urlopowiczów, ale upał może być poważnym zagrożeniem, gdy zapomnimy o jego działaniu na każdy żywy organizm. Policjanci przypominają, że przebywanie przez dłuższy czas w nagrzanym samochodzie jest niebezpieczne dla zdrowia. Pozostawienie w nim dzieci lub zwierząt może doprowadzić do tragedii. Widząc taką sytuację, reagujmy i natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112.
Policjanci apelują, aby podczas upałów nigdy nie zostawiać nawet na chwilę dzieci i zwierząt w samochodzie. Gdy na dworze są wysokie temperatury, wewnątrz zamkniętego auta brak jest cyrkulacji powietrza, która umożliwiałaby swobodne oddychanie. Uchylone szyby niewiele tu pomogą. Temperatura w rozgrzanym samochodzie może wzrosnąć o dodatkowe kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stopni Celsjusza.Tylko rozwaga i szybka reakcja może uchronić przed tragedią.
- Jeśli jedziesz z dzieckiem, a musisz zrobić zakupy lub coś załatwić- zawsze zabierz je ze sobą lub zrezygnuj ze swoich planów (nie tłumacz się tym, że dziecko zasnęło, a Twoja nieobecność będzie krótka).
- Uchylona szyba w samochodzie nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Nie poprawi ona cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu.
- Jeśli nie musisz, nie zabieraj ze sobą pupila, gdy nie będzie mógł Ci towarzyszyć podczas załatwiania spraw. Nawet jeśli ma to trwać tylko „ chwilę”, a ty pozostawisz mu wodę w misce.
- Pamietaj, że niewiele potrzeba, aby organizm w upale uległ przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi, czy nawet uduszeniu.
Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka lub psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.
Zawsze reaguj, widząc dziecko lub zwierzę pozostawione w samochodzie w upalny dzień:
- Rozejrzyj się, głośno zapytaj czyj to pojazd - właściciel samochodu może być w pobliżu.
- Jeśli nie znajdziesz szybko właściciela - natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112.
- Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora numeru alarmowego lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia wybić w samochodzie szybę.
- Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb, czy pojawienia się właściciela pojazdu.
asp.sztab. Katarzyna Zych