Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakacyjne podróże

Data publikacji 01.08.2024

Wakacje to czas wyjazdów. Większość osób porusza się własnymi samochodami. Aby podróż była bezpieczna należy się do niej właściwie przygotować. Służy temu zarówno sprawdzenie stanu technicznego naszego auta, jak i wcześniejsze opracowanie trasy i czasu podroży. Od wyobraźni kierowcy i przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drodze zależy, czy dotrzemy na miejsce wypoczynku i wrócimy do domu bez niemiłych wspomnień.

Zanim ruszysz samochodem:

- sprawdź czy twój pojazd jest technicznie sprawny (ogumienie, oświetlenie, układ hamulcowy) i odpowiednio wyposażony (gaśnica, apteczka, fotelik dla dziecka);

- sprawdź czy masz przy sobie wszystkie wymagane przepisami dokumenty;

- przypomnij sobie aktualne przepisy ruchu drogowego.

Zaplanuj trasę i miejsca odpoczynku

W czasie przygotowań do podróży samochodem powinniśmy zaplanować trasę i czas przejazdu. Wybieramy drogi główne, unikając dróg bocznych, słabo lub w ogóle nam nie znanych. Starajmy się planować przejazd w godzinach dziennych. W nocy jest zła widoczność, jesteśmy zmęczeni, a przez to podróż jest mniej bezpieczna. Nie siadajmy za kierownicę, gdy jesteśmy zmęczeni czy niewyspani, wtedy reakcja na wydarzenia na drodze jest znacznie opóźniona. Zaplanować należy miejsca, gdzie bezpiecznie zatrzymamy się, aby odpocząć. Może to być np. stacja benzynowa czy parking strzeżony. Kiedy opuszczamy pojazd zawsze zabieramy z sobą dokumenty pojazdu oraz kluczyki. Nigdy nie zostawiamy w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania do pojazdu.  

Jedź ostrożnie i uważaj na innych

Pamiętajmy, aby podczas podróży dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Przed wypadkiem może uchronić nas też respektowanie znaków drogowych, nakazów i zakazów. Nie są one ustawiane dla „widzimisię”, ale dla naszego bezpieczeństwa. Nikomu chyba nie trzeba przypominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i odpowiednim zabezpieczeniu dzieci w samochodach (fotelik lub specjalne siedzisko). Trzeba zwrócić uwagę, aby pas bezpieczeństwa nie przechodził przez szyję dziecka. Pamiętajmy, że nigdy nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Nawet minimalna jego ilość spowalnia reakcje na zdarzenia na drodze. Może zabraknąć ułamka sekundy i centymetrów, aby skutecznie uniknąć zderzenia. Podczas podróży zwracajmy uwagę na innych użytkowników dróg. W czasie wakacji częściej możemy na nich spotkać młodych rowerzystów lub pieszych, którzy nie zawsze w porę przewidują zagrożenia. Szczególną ostrożność zachowujmy przed każdym przejściem dla pieszych, pamiętając, że to pieszy w tym miejscu ma pierwszeństwo.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z jej użytkowników. Jeśli widzimy niebezpieczne zachowanie innego uczestnika ruchu, informujmy o tym policjantów, aby w porę wyeliminować zagrożenie, jakie może stworzyć. Można to zrobić dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub wysyłając nagranie na skrzynkę Stop agresji drogowej, czynnej w każdej Komendzie Wojewódzkiej Policji.

asp.sztab.Katarzyna Zych

Powrót na górę strony