Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwi rowerzyści stwarzają zagrożenia na drogach

Data publikacji 29.07.2024

Grodziscy policjanci podczas każdej służby reagują na uczestników ruchu, którzy zachowują się niebezpiecznie na drodze. Szczególną uwagę zwracają na kierujących, którzy mogą prowadzić swoje pojazdy po spożyciu alkoholu. W tej grupie znajdują się także użytkownicy jednośladów. Tylko jednego dnia zostało wyeliminowanych z ruchu drogowego trzech rowerzystów w stanie nietrzeźwości. Jeden z nich spowodował kolizję z samochodem.

Liczne kontrole drogowe prowadzone przez grodziskich policjantów to sposób na eliminowanie z ruchu użytkowników, których zachowanie może powodować groźne wypadki. Grupą często sprawdzaną w czasie wakacji są rowerzyści. Niestety, wielu z nich łamie zasady bezpieczeństwa i tym samym zagraża sobie i innym. Mimo zaostrzonych kar finansowych nadal na drogach całego powiatu nie brakuje tych, którzy kierują jednośladami po spożyciu alkoholu.  

Tylko jednego dnia policjanci pełniący służbę w Milanówku i Grodzisku Maz. zatrzymali na drogach trzech rowerzystów w stanie nietrzeźwości. 64-latek z ponad promilem alkoholu w organizmie po 14.00 jechał ul. Kościuszki w Milanówku. Godzinę później ten sam patrol sprawdził trzeźwość 70-letniego rowerzysty jadącego ul. Królewską. Kontrola wykazała u mężczyzny 2,5 promila alkoholu. O 3.30 policyjna załoga została wezwana do zdarzenia drogowego w Grodzisku Maz. Okazało się, że pijany rowerzysta uderzył w prawidłowo jadący samochód. Ten rowerzysta podróżował nocą z 2 promilami alkoholu w organizmie. Na szczęście nikt nie został ranny.

Każdy z zatrzymanych rowerzystów został ukarany mandatem za swoje nieodpowiedzialne zachowanie na drodze.  Podczas wykonywanych czynności z zatrzymanymi policjanci uświadamiali im nie tylko konsekwencje karne i finansowe, ale przede wszystkim realną możliwość spowodowania w takim stanie tragicznego w skutkach wypadku.

Pamiętajmy, że :

Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny (np. rowerem) w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie) zagrożone jest karą grzywny od 2500 zł, a w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 promila, a nie więcej niż 0,5 promila) od nie mniej niż 1000 zł.

Uprawniony organ może przeprowadzić badanie trzeźwości w toku kontroli ruchu drogowego, a więc zawsze.

Kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu albo pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu, MOŻESZ DOPROWADZIĆ DO TRAGICZNEGO WYPADKU!

Piłeś… NIE JEDŹ!

asp.sztab. Katarzyna Zych

Powrót na górę strony