Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciała pomóc wnukowi, straciła swoje oszczędności

Data publikacji 14.06.2024

84-letnia mieszkanka Grodziska Maz. padła ofiarą oszusta, który przedstawił się jako jej wnuk i prosił o opłacenie kaucji, aby uchronić go przed karą za spowodowanie wypadku drogowego. Zatroskana o przyszłość swojego wnuka seniorka przekazała dużą sumę pieniędzy nieznanej kobiecie. Jak się okazuje, jeszcze nie wszyscy znają sposoby działania oszustów. Grodziscy policjanci proszą członków rodzin i sąsiadów osób starszych o przekazywanie im informacji o aktualnych zagrożeniach.

Mimo wielu informacji i działań profilaktycznych, prowadzonych przez grodziskich policjantów, nie wszystkich udaje się ustrzec przed atakami oszustów. Ostatnio doświadczyła tego mieszkanka naszego miasta, do której zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuka. Pełna emocji rozmowa o spowodowanym wypadku, surowej karze i możliwości jej uniknięcia po wpłaceniu kaucji, zakończyła się decyzją o przekazaniu pieniędzy kobiecie wysłanej do domu 84-latki. Seniorka o dobrym sercu nie zauważyła podstępu i oddała obcej osobie 50 tysięcy złotych. Dopiero po kontakcie z prawdziwym wnukiem dowiedziała się, że została oszukana i zgłosiła sprawę grodziskim policjantom.

Oszuści w kontaktach z osobami starszymi często podszywają się pod członków rodziny, licząc na ich oddanie i chęć niesienia pomocy bliskim. Dlatego tak ważne jest, aby to członkowie rodziny przekazywali im ostrzeżenia o działaniu oszustów. Aby informacja o aktualnych zagrożeniach docierała do wszystkich seniorów grodziscy policjanci proszą o zainteresowanie się starszymi, samotnymi sąsiadami i informowanie ich o sposobach działania oszustów i udzielanie im cennych rad w tym zakresie.

Seniorze, pamiętaj:     

  • Nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie, nie rozmawiaj o swoim majątku w miejscach, gdzie słysza Cię przypadkowe osoby.
  • Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania, zwłaszcza w kontaktach telefonicznych (głos Twojego wnuka może być tylko nagrany).
  • Zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to, czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.  
  • Nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści! Daj sobie czas, aby przemyśleć swoją decyzję i doradzić się zaufanej osoby.
  • Pamiętaj, że Policja do prowadzonych czynności służbowych nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy.
  • W sytuacjach wzbudzających podejrzenia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i przekazać Policji jak najwięcej zapamiętanych szczegółów.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz, nawet, gdy przedstawia się jako znajomy członka rodziny lub funkcjonariusz.

asp.sztab. Katarzyna Zych/D.K

Powrót na górę strony