Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zainstaluj czujniki czadu w swoim domu

Data publikacji 12.03.2010

Czteroosobowa rodzina z Milanówka trafiła wczoraj rano do szpitali. Przyczyną było zatrucie tlenkiem węgla, wydobywającym się z przewodu kominowego. Na szczęście domownicy zareagowali w porę i pomoc przyszła na czas. Grodziscy policjanci radzą jak uniknąć zaczadzenia i zachęcają do instalowania czujników.

Około 7.30 do policjantów dotarła informacja o zaczadzeniu mieszkańców domu przy ul. Czubińskiej w Milanówku. Działania ratownicze wszystkich służb na szczęście przyszły w porę. 3 osoby trafiły do szpitala w Grodzisku Maz., a 20-letnia kobieta została odtransportowana śmigłowcem do placówki w Warszawie. Życiu rodziny nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Wstępne ustalenia strażaków potwierdziły, że nagromadzony w budynku czad pochodził z pieca centralnego ogrzewania. Najprawdopodobniej zawiodła konstrukcja komina i niesprzyjające warunki atmosferyczne. W tym przypadku przed zaczadzeniem mogło uchronić zainstalowanie czujników, które wcześniej zasygnalizowałyby zbyt wysokie stężenie tlenku węgla w powietrzu. Niestety, takich urządzeń w budynku nie było, a ich instalowanie nie jest obowiązkowe.

Grodziscy policjanci przypominają co jest główną przyczyną zaczadzenia i radzą jak  tego zagrożenia uniknąć:

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:
• ich nieszczelności,
• braku konserwacji, w tym czyszczenia,
• wad konstrukcyjnych,
• niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
W celu uniknięcia zaczadzenia należy:
• przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,
• użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
• stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
• nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
• w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
• systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
• często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
• nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).


kz / wykorzystano mat. z www.kgpsp.gov.pl


 

Powrót na górę strony