W programie ferii były również spotkania z grodziskimi policjantami
Zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw i w ruchu drogowym, zagrożenia w internecie i w kontaktach z osobami obcymi, umiejętność szukania pomocy, a także zadania policjantów i tajniki pracy niektórych z nich to tylko wybrane tematy zajęć z uczestnikami półkolonii organizowanych przez grodziski Ośrodek Sportu. Policjanci wyjaśnili wiele wątpliwości dzieci i przekazali im cenne rady, nie tylko na czas ferii, ale także na różne życiowe sytuacje. Uczestnicy z wypiekami na twarzy poznawali wyposażenie służbowe funkcjonariuszy oraz pracę na poszczególnych stanowiskach.
Policjanci grodziskiej komendy zostali zaproszeni do przeprowadzenia czterech zajęć z dziećmi, które uczestniczą w zimowych półkoloniach w mieście. Oficer prasowy, technik kryminalistyki i jeden z dzielnicowych przygotowali dla najmłodszych przede wszystkim porcję zasad bezpieczeństwa na aktualny zimowy czas, ale także te uniwersalne, które pomogą im w każdej sytuacji. Dzieci dowiedziały się między innymi tego, że:
- znane im stawy w mieście nie są miejscem do jazdy na łyżwach i zabaw na lodzie- należy wybrać nadzorowane lodowisko, a do innych zabaw- miejsca z daleka od ulic, drzew i zbiorników wodnych;
- zabronione i bardzo niebezpieczne jest organizowanie kuligu za samochodem;
- nie powinny rozmawiać i spotykać się z nieznajomymi, a także kontaktować się z nimi przez internet (nie wysyłać zdjęć i informacji o rodzinie) - poznały sposoby szukania pomocy w takich sytuacjach;
- nie powinny dać się namówić na próbowanie niebezpiecznych substancji (papierosów, alkoholu, narkotyków);
- nie powinny spędzać dużo czasu przed komputerem, a podczas gier i kontaktów z kolegami nie obrażać, nie wyśmiewać oraz reagować, gdy robią to inni;
- powinny dobrze pilnować swoich rzeczy;
- powinny mówić rodzicom i opiekunom o niepokojących sytuacjach, a przy zagrożeniu -dzwonić pod numer alarmowy 112.
Funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych w ruchu drogowym. Dzieci już wiedzą, dlaczego tak ważne jest między innymi zapinanie pasów bezpieczeństwa w każdej podróży i używanie elementów odblaskowych nawet w mieście. Po doświadczeniu z alkogoglami na pewno też nie pojadą nigdzie z nietrzeźwym kierowcą.
Takie spotkanie nie mogło obyć się bez pytań dzieci o szczegółowe zadania policjantów. Podczas zajęć była możliwość poznania pracy oficera prasowego, dzielnicowego i technika kryminalistyki. Nie lada atrakcją dla uczestników było obejrzenie, a nawet przymierzenie policyjnego wyposażenia służbowego i elementów umundurowania. Policjanci wyjaśniali również w jaki sposób i w jakich sytuacjach go używają. Funkcjonariusze podkreślali, że mimo różnych zadań łączy ich jedno- chęć niesienia pomocy i dbanie o bezpieczeństwo każdego człowieka.
Z wielkim zainteresowniem uczestników spotkała się prezentacja zadań wykonywanych przez technika kryminalistyki, który w specjalnej walizce miał najbardziej tajemnicze przedmioty. Gdy opowiedział o niektórych z nich, każdy mógł sprawdzić jakie ślady zostawił na kartce papieru i na stoliku oraz jakimi sposobami odkrywa to policjant podczas pracy na miejscu zdarzenia.
Na zakończenie spotkań każdy uczestnik otrzymał element odblaskowy, zaproszenie do udziału w konkursie Śnieżny Dekalog i życzenia samych bezpiecznych dni i jeszcze wielu ciekawych spotkań profilaktycznych z policjantami.
asp.sztab. Katarzyna Zych