Policjant rozmawiał z młodzieżą o bezpieczeństwie
Policjanci z grodziskiej komendy regularnie przeprowadzają zajęcia o tematyce bezpieczeństwa w placówkach oświatowych. W ostatnim czasie policyjny profilaktyk spotkał się z najstarszymi uczniami Szkoły Podstawowej w Książenicach. Głównymi zagadnieniami, które omawiał były aktualne zagrożenia dla młodzieży, zarówno w realnym, jak i wirtualnym świecie. Funkcjonariusz przypomniał też o konsekwencjach prawnych, jakie ponoszą młodzi ludzie za niewłaściwe zachowania. Wskazał również sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji i instytucje, które udzielają pomocy, gdyby do nich doszło.
W ostatnim tygodniu grupa ponad 450 uczniów klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej w Książenicach uczestniczyła w zajęciach przeprowadzanych przez policyjnego profilaktyka z grodziskiej komendy. Spotkania dotyczyły zagrożeń, z którymi młodzi ludzie mogą spotkać się w codziennym życiu.
Jednym z tematów policyjnych prelekcji była cyberprzemoc. W tym zakresie policjant szczegółowo omawiał zasady prawidłowego korzystania z sieci, a na podstawie filmu profilaktycznego i poprzez przykłady wskazywał błędy, których popełnienie może doprowadzić do poważnych i nieprzewidzianych konsekwencji. Przypomniał uczestnikom, że w sieci nikt nie jest anonimowy, a informacje tam zamieszczane mogą być niewłaściwie wykorzystane. Dlatego ostrzegał przed zbyt ufnymi kontaktami z osobami poznanymi przez internet oraz wysyłaniem im zdjęć czy danych o sobie. Wskazywał również na konieczność reagowania na sytuacje krzywdzenia kogoś w sieci, a także przekazał informacje o osobach i instytucjach, które udzielają pomocy w tym zakresie.
W kolejnej części spotkań funkcjonariusz przypomniał młodzieży przepisy, z których wynika ich odpowiedzialność karna w sytuacjach złamania prawa. Przedstawił praktyczne przykłady czynów karalnych oraz zjawisk demoralizacji i wyjaśniał konsekwencje prawne i społeczne takich zachowań. Uczniowie dowiedzieli się między innymi tego, że policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z grodziskiej komendy interweniują i prowadzą postępowania w sprawach związanych np. ze spożywaniem alkoholu, używaniem narkotyków, czy stosowaniem przemocy lub cyberprzemocy przez młodych ludzi, które trafiają potem do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.
Podczas spotkań nie mogło również zabraknąć przypomnienia zasad ostrożności na drogach, które są częstym miejscem niebezpiecznych zdarzeń, także dla młodzieży. Policjant wskazywał na takie częste błędy użytkowników dróg jak: nagłe wejście pieszego na jeznię przed nadjeżdżający pojazd, przejeżdzanie rowerzystów przez przejścia dla pieszych, jazda na hulajnogach ze zbyt dużą prędkością obok pieszych, nie używanie przez pieszych elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, czy jazda nieoświetlonym rowerem w porze wieczorowo-nocnej. Funkcjonariusz apelował o zwiększenie ostrożności na drogach w coraz trudniejszych warunkach pogodowych i życzył wszystkim bezpiecznych podróży, nie tylko do i ze szkoły.
asp.sztab. Katarzyna Zych