Nie daj się okraść
Kradzieże portfeli i dokumentów w pociągu lub zostawionych w otwartym samochodzie oraz odtwarzacza z szafki na basenie - to tylko niektóre przykłady spraw rozpatrywanych ostatnio przez grodziskich policjantów. Z analizy tych przestępstw wynika, że wielu właścicieli zapomina o właściwym zabezpieczaniu i pilnowaniu wartościowych przedmiotów. Policjanci apelują o rozwagę i radzą jak nie dać się okraść.
Z analizy kradzieży dokonywanych ostatnio na terenie powiatu grodziskiego wynika, że w większości przypadków sprawcy mieli ułatwione zadanie przez samych właścicieli wartościowych przedmiotów. Łupem złodziei padały portfele, dokumenty lub sprzęt muzyczny niedostatecznie lub wcale nie zabezpieczone, pozostawiane w otwartych pomieszczeniach, miejscach dostępnych dla dużej grupy osób.
Policjanci przypominają!
Uwagę złodzieja zwracają przede wszystkim osoby roztargnione, nietrzeźwe lub te które same niedostatecznie zadbały o swoje przedmioty. Złodzieje wykorzystują łatwy dostęp do wystających z kieszeni telefonów, portfeli. Czasem obserwują kogoś dłuższy czas - w banku, w sklepie, gdy płaci rachunek w restauracji i okradają w dogodnej chwili.
Dogodne warunki do kradzieży stwarzają miejsca o dużym skupieniu ludzi, takie jak środki komunikacji, obiekty sportowe czy punkty handlowe. Złodzieje wykorzystują zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie dokonanie przestępstwa. Kradną często w zatłoczonych pociągach i autobusach, szczególnie podczas wsiadania i wysiadania pasażerów, w momencie kiedy ich uwaga jest zajęta czym innym.
Jak ustrzec się przed złodziejem?
1. Dobrze zabezpiecz wartościowe przedmioty noszone przy sobie !
Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni, unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu! Torebka powinna być zawsze zamknięta i odwrócona zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz. Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki! Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby! Nie zostawiaj torebki na wieszaku, oparciu krzesła w punktach usługowych. Nie zostawiaj torebki z portfelem bez opieki w lokalach rozrywkowych, restauracjach. Podczas zakupów, mierzenia garderoby, pakowania, płacenia w sklepie - NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment. Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu! Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty! Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.
2. Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie!
W środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu! Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu). Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży! Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei! Nie nawiązuj przygodnych znajomości! Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji!
3. Zamykaj bramę, drzwi i okna w mieszkaniu, domu i samochodzie !
Nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi domu lub mieszkania, nawet gdy jesteś w środku. Nie zostawiaj wartościowych przedmiotów (portfela, dokumentów, kluczyków do samochodu, telefonu komórkowego) przy drzwiach wejściowych, na korytarzu. W przypadku nawet krótkiej wizyty obcej osoby możesz je stracić. Zawsze zamykaj drzwi i okna domu na noc. Śpiąc w drugim pokoju lub na piętrze nie usłyszysz, gdy ktoś wejdzie.
Zamykaj bramę na posesję. Nie zostawiaj otwartego samochodu. Nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi i okien samochodu podczas nawet krótkich zakupów. Nie zostawiaj portfela, dokumentów, telefonów itp. w otwartym samochodzie nawet na własnym podwórku.
Nawiąż kontakty z sąsiadami-razem łatwiej zadbać o bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Poproś o zwracanie uwagi na swoją posesję podczas dłuższych nieobecności i zaoferuj swoją pomoc w takich sytuacjach. Bądź "czujnym sąsiadem" na co dzień, zwróć uwagę na obce osoby nie tylko w pobliżu swojej posesji, ale także w całej najbliższej okolicy.
kz