Grodziscy policjanci w kolejnych działaniach "Twoja Bezpieczna WuKaDka"
Od maja 2021 roku trwa kampania pn. „Twoja bezpieczna WuKaDka”, w którą aktywnie włączyli się także grodziscy policjanci. Jej głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego w pobliżu przejazdów kolejowych. W czasie ostatnich działań policjanci sprawdzali, jak zachowują się użytkownicy dróg w takich miejscach i wręczali im elementy odblaskowe, zachęcając do poprawy widoczności w sezonie jesienno-zimowym.
W ramach przygotowanej przez WKD kampanii wszyscy partnerzy, zgodnie ze swoimi kompetencjami, podejmują szereg akcji uświadamiających o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą łamanie przepisów, brak rozwagi, brawura, pośpiech, itp., które są najczęstszymi przyczynami wypadków na drogach, w tym także na przejazdach kolejowo-drogowych.
Podczas ostatnich działań w okolicach przejazdów kolejowych w Grodzisku Maz. i Podkowie Leśnej policjanci ruchu drogowego i profilaktyk z grodziskiej komendy sprawdzali, jak zachowują się w tych miejscach wszyscy uczestnicy ruchu. Piesi, rowerzyści, a także kierowcy, którzy byli w tym czasie w kontrolowanych punktach otrzymywali od policjantów opaski odblaskowe z zachętą do ich wykorzystywania, szczególnie o tej porze roku. Do akcji na przejeździe przy ul. Nadarzyńskiej policjanci wykorzystywali również drona. Urządzenie nie zarejestrowało wykroczeń powodowanych przez użytkowników dróg w tym miejscu.
Realizując kampanię „Twoja bezpieczna WuKaDka” chcemy zwracać jeszcze większą uwagę na potrzebę właściwego zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego - tj. kierowców, rowerzystów i pieszych na terenach kolejowych, a wszystkich pasażerów także w pociągach.
Przypominamy, że pociąg WKD waży około 140 ton i do zatrzymania się, nawet przy prędkości 20km/h, potrzebuje 30 metrów! Dlatego zawsze zatrzymaj się, gdy dojeżdżasz do przejazdu kolejowego, a także, gdy widzisz zamykające się rogatki lub kolumnę pojazdów po drugiej stronie przejazdu. W przypadku zauważonego zagrożenia reaguj i telefonuj pod numer alarmowy 112.
asp.sztab. Katarzyna Zych/ea