Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W 2022 roku mieszkańcy powiatu grodziskiego zgłosili 1674 zagrożenia za pośrednictwem aplikacji KMZB

Data publikacji 10.01.2023

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) od 2016 roku jest jednym ze sposobów komunikowania się mieszkańców naszego kraju z policjantami w zakresie zgłaszania niebezpiecznych sytuacji. Dzięki niej można poinformować o miejscach, gdzie łamane jest prawo i potrzebne działanie odpowiednich instytucji. W 2022 roku policjanci grodziskiej komendy odebrali i sprawdzili 1674 zgłoszenia dotyczące zagrożeń na terenie powiatu. Największą liczbę stanowiły informacje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Jednym z celów Policji jest poznanie oczekiwań społeczeństwa w zakresie dostrzeganych na co dzień zagrożeń. Od  2016 roku jedną z metod zbierania informacji o miejscach, gdzie mieszkańcy widzą potrzebę działania służb lub instytucji jest bezpłatna aplikacja o nazwie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB), którą można obsługiwać przy pomocy komputera lub telefonu. Zgłoszenia naniesione na mapę trafiają bezpośrednio do policjantów, którzy zajmują się rozwiązaniem wskazanego problemu sami lub przekazują informacje do instytucji odpowiedzialnych za daną dziedzinę.  

W ubiegłym roku mieszkańcy powiatu grodziskiego zgłosili na mapie 1674 zagrożenia. Najczęściej zaznaczane były:

  • przekraczanie dozwolonej prędkości -  1357 zgłoszeń
  • nieprawidłowe parkowanie -  113 zgłoszeń
  • nieprawidłowa infrastruktura drogowa i zła organizacja ruchu - 75 zgłoszeń
  • spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym - 30 zgłoszeń.

Funkcjonariusze w ciągu roku wyeliminowali 912 zagrożeń. Pozostałe to zgłoszenia, które się nie potwierdziły lub zostały przekazane do realizacji innym uprawnionym do tego instytucjom.

Każde naniesione na mapę zagrożenie powoduje reakcję policjantów, którzy w ciągu najbliższych kilku dni są zobowiązani sprawdzić to miejsce, zweryfikować informację i przeprowadzić odpowiednie działania w celu  wyeliminowania istniejącego zagrożenia. Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia komunikacji z policjantami także w 2023 roku.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, tak, aby policjanci mogli więcej czasu poświęcić na eliminowanie tych zagrożeń, które rzeczywiście wystepują i można im zapobiegać.  

asp.sztab. Katarzyna Zych

Powrót na górę strony