Policjanci działają i apelują o przedświąteczną ostrożność
Ostatni przedświąteczny tydzień będzie wyjątkowo pracowity dla grodziskich policjantów. Oprócz codziennych zadań funkcjonariusze przeprowadzą w tym czasie specjalne działania prewencyjne. Ich celem jest zapobieganie najczęściej występującym w takim okresie przestępstwom i wykroczeniom. Patrole będą widoczne na ulicach, osiedlach, parkingach i miejscach najbardziej zagrożonych. Apelujemy o ostrożność i radzimy jak utrudnić „pracę” złodziejom.
Każdego roku w okresie przedświątecznym wzrasta liczba przestępstw przeciwko mieniu.Także grodziscy policjanci odbierają więcej zgłoszeń dotyczących kradzieży kieszonkowych, czy włamań do mieszkań, domów i samochodów. Aby zapobiec takim sytuacjom na terenie powiatu grodziskiego w najbliższych dniach funkcjonariusze przeprowadzą specjalne działania prewencyjne. Więcej patroli będzie kontrolować najbardziej zagrożone rejony wszystkich miejscowości w powiecie. Radiowozy oznakowane i cywilne będą przemieszczać się między innymi w okolicach osiedli mieszkaniowych, galerii handlowych, parkingów.
Głównym celem policyjnych działań jest zapobieganie najczęściej występującym w tym okresie zagrożeniom. Wiemy jednak, że przestępcy wykorzystają każdy moment, kiedy funkcjonariusze będą prowadzić czynności w innym miejscu. Na pewno skorzystają również z okazji, jakie stworzą im sami właściciele mienia, jakie zamierzają zdobyć. Dlatego cały czas apelujemy o ostrożność i właściwe zabezpieczanie wartościowych przedmiotów, aby nie ułatwiać zadania złodziejom.
Oto kilka zasad bezpieczeństwa na przedświąteczny czas:
BEZPIECZNE ZAKUPY
1) Zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. Kieszonkowcy mają tam duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Pamiętajmy, że złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie, tworzą tzw. sztuczny tłok, aby móc łatwiej wejść w posiadanie naszych rzeczy. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel, dlatego wiedzą, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.
2) Pamiętajmy, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu. Korzystając z bankomatów wybierzmy urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie przechowujmy kodu PIN razem z kartą bankomatową.
3) Parkując samochód przed sklepami wybierajmy tylko dobrze oświetlone miejsca, korzystajmy z parkingów strzeżonych. Wysiadając pamiętajmy o zamknięciu pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Nie pozostawiajmy na widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów.
ZABEZPIECZONE MIESZKANIE
Wyjeżdżając na święta pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu swojego mieszkania. Wychodząc z domu nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Dodatkowy komplet kluczy przekażmy zaufanej osobie, która np. wieczorem zapali światło. Pamiętajmy również o zamknięciu zaworu wody i gazu, aby uniknąć ewentualnej awarii.
O zamknięciu drzwi i okien pamiętajmy także podczas krótszego pobytu poza domem np. w czasie zakupów. W zabieganiu takie sytuacje mogą się zdarzyć. Zamykajmy także drzwi od środka, gdy jesteśmy w domu, ale zajęci przygotowaniami nie usłyszymy działań złodzieja.
asp.sztab. Katarzyna Zych