Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grodziscy dzielnicowi ostrzegają seniorów przed oszustami

Data publikacji 06.10.2022

Mimo wielu przestróg i akcji profilaktycznych, w całym kraju wciąż dochodzi do oszustw, w których pokrzywdzonymi są seniorzy. W celu ostrzegania i ochrony przed tym przestępstwem dzielnicowi z grodziskiej komendy przeprowadzają działania i spotkania z osobami starszymi, podczas których omawiają sposoby działania sprawców i metody unikania zagrożeń w tym zakresie. W ostatnich takich spotkaniach mieli okazję uczestniczyć mieszkańcy Makówki i Milanówka.

W celu zapobiegania oszustwom  popełnianym przede wszystkim na szkodę osób starszych Policja regularnie  prowadzi różne działania prewencyjne i dociara do jak najszerszej grupy osób potencjalnie narażonych na te zagrożenia. Na terenie powiatu grodziskiego te zagadnienia są priorytetem przede wszystkim dla dzielnicowych. Policjanci dostarczają materiały profilaktyczne do instytucji i miejsc, z których najczęściej korzystają seniorzy i ich rodziny. Policyjne rady i informacje o nowych sposobach działania oszustów są przekazywane między innymi do parafii, ośrodków pomocy społecznej, organizacji działąjących w środowisku osób starszych.

Dzielnicowi chętnie organizują również spotkania, podczas których  bezpośrednio przekazują mieszkańcom przestrogi i zasady właściwego zachowania podczas kontaktów z osobami stanowiącymi zagrożenie. W ostatnim czasie takie działania prewencyjne realizowali dzielnicowi w Klubie Seniora w Makówce i placówce Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Milanówku. Policjanci omawiali szczegółowo każdy rodzaj dokonywanych w kraju oszustw i informowali o zasadach ostrożności w podobnych sytuacjach. Uczestnicy spotkań otrzymali także materiały profilaktyczne i prośbę o przekazywanie zdobytej wiedzy innym osobom  w swoim otoczeniu.

Aby ustrzec się przed oszustami działającymi wciąż popularną metodą „na policjanta”należy:

1. Zawsze sprawdzić, czy przekazane przez dzwoniącego informacje są prawdziwe - w tym celu trzeba zadzwonić do najbliższej jednostki Policji lub członka rodziny, którego ma dotyczyć sprawa, ale wcześniej należy rozłączyć poprzednią rozmowę lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego. Pamiętać należy, że policjanci nigdy telefonicznie nie przekazują informacji o prowadzonych przez siebie akcjach .

2. Nigdy nie należy przekazywać  pieniędzy nieznanej osobie lub zostawiać ich w różnych umówionych miejscach – policjanci nigdy o to nie proszą.

3. Natychmiast powiadomić o każdym podejrzeniu oszustwa – można to zrobić pod czynnym całą dobę numerem alarmowym 112.

Prosimy o jak najczęstsze przekazywanie informacji o takim zagrożeniu i sposobach działania oszustów członkom rodziny, znajomym i sąsiadom.

asp.sztab. Katarzyna Zych

Powrót na górę strony