Bezpieczne ferie w domu i na podwórku
Trwają zimowe ferie dla uczniów naszego województwa. Nie wszystkie dzieci wyjadą jednak poza swoje miejsce zamieszkania. Najmłodszym, którzy ferie będą spędzać w domu i na podwórku, grodziscy policjanci podpowiadają,co zrobić by ten czas minął spokojnie i bezpiecznie.
Zasady postępowania na podwórku i w domu:
Do zabaw na świeżym powietrzu wybieraj miejsca bezpieczne i sprawdzone. Do zjeżdżania i ślizgania wybieraj tylko miejsca do tego przeznaczone, usytuowane z dala od ulicy, stawów i rzek. Nie doczepiaj sanek do samochodu. Nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy, to może skończyć się tragicznie. Dobierz właściwy i bezpieczny sprzęt do uprawiania sportów zimowych. Nigdy nie ślizgaj się po zamarzniętej rzece, jeziorze - nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu. Nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał.
Podczas zabaw, pobytu w każdym miejscu (również na zimowisku) dbaj i dobrze zabezpiecz swoje wartościowe przedmioty- telefon, pieniądze itp.
Zawsze informuj rodziców i opiekunów o miejscu spędzania wolnego czasu. Przestrzegaj ustalonego czasu i wybieraj bezpieczne drogi dojścia i powrotu z tych miejsc.
Nie daj się namówić do próbowania papierosów, alkoholu, czy innych niebezpiecznych substancji.
Uważaj na osoby obce- nie zapraszaj ich do siebie i nie korzystaj z odprowadzania, czy odwożenia do domu, nie przyjmuj od nich żadnych przedmiotów, nie udzielaj informacji na temat zwyczajów rodziny i majątku (również przez telefon). Jeśli obcy mówi, że Twoi rodzice przysłali go, aby zabrał coś ważnego z domu – nie wolno wpuścić Ci obcego do domu, albo przekazać mu rzeczy, o której mówił (o przyjściu takiej osoby rodzice na pewno powiedzieli by Tobie). Nikomu nie opowiadaj o planowanych wyjazdach, może ktoś wykorzystać Waszą nieobecność w domu. Kiedy ktoś obcy próbuje nawiązać z Tobą rozmowę, powiedz, że rodzice nie pozwalają Ci rozmawiać z nieznajomymi. Jeśli obcy będzie próbował zrobić Ci krzywdę – WOŁAJ GŁOŚNO O POMOC.
Nie krzywdź nikogo za pośrednictwem Internetu, nie przekazuj zdjęć i innych materiałów ze swoim udziałem osobom, których nie znasz, mów rodzicom o niepokojących cię treściach, na które natkniesz się w sieci.
Zawsze, gdy zauważysz niepokojącą Cię sytuację, potrzebujesz pomocy lub widzisz osobę, której jest ona potrzebna - dzwoń pod numer alarmowy 112.
Rady dla rodziców:
Uczulmy dziecko na zagrożenie związane z osobami nowopoznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne i nauczmy reagować na próby nawiązania kontaktu z dzieckiem przez takie osoby.
Ustalmy bezpieczne zasady korzystania z Internetu.
Ostrzeżmy dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, czy alkohol, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.
Przypomnijmy dziecku podstawowe zasady poruszania się po drogach. Zadbajmy o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe.
Przypomnijmy dzieciom o tym, że nie wolno zjeżdżać z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg, czy rzek i jezior. Nie pozwalajmy bawić się na niesprawdzonych zbiornikach wodnych.
Nie organizujmy kuligu polegającego na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora i nie pozwalajmy na udział dziecka w takich zabawach.
asp.sztab. Katarzyna Zych