Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź ostrożny podczas zakupów w sieci

Data publikacji 18.12.2009

Mamy czas przedświątecznych zakupów. Polacy coraz chętniej korzystają z wygodnej formy kupowania prezentów w Internecie. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym, możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Co roku, szczególnie w tym okresie, wiele osób przekonuje się o nieuczciwych sprzedawcach w sieci. Grodziscy policjanci radzą , co robić, by internetowe zakupy były bezpieczne.

Korzystanie z możliwości jakie daje nam coraz powszechniejszy dostęp do Internetu to oczywiście nic złego. Jednak, tak jak w każdej życiowej sytuacji, zawsze trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Pamiętanie o tym, że nie wszyscy ludzie są uczciwi często może uchronić nas przed stratami finansowymi. Jedną z takich sytuacji są zakupy w sieci. Mimo wygody i szerokiej oferty produktów nie wszyscy klienci cieszą się z zamówionego towaru. Często opłacony już przedmiot nie trafia do odbiorcy. Niestety dopiero wtedy klient próbuje sprawdzić sprzedającego.

Grodziscy funkcjonariusze radzą sympatykom internetowych zakupów jak bezpiecznie kupować w sieci:

• Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

• Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.

• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

• Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.

• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.

• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.

• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji"

• Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

kz

Powrót na górę strony