Aktualności

Jak uchronić samochód przed kradzieżą

Data publikacji 16.05.2018

Chociaż liczba kradzieży pojazdów w ostatnich latach bardzo się zmniejszyła, pojedyncze przypadki dalej się zdarzają. Takie sytuacje miały miejsce w ostatnim czasie na terenie naszego powiatu. Każda kradzież jest ogromnym utrudnieniem dla właściciela i jest to przestępstwo bardzo wpływające na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Czasem do tych przykrych sytuacji dochodzi na własnych posesjach.Grodziscy policjanci radzą jak uchronić samochód przed kradzieżą.

Grodziscy policjanci przypominają najważniejsze zasady postępowania właściciela lub kierowcy, chroniące przed kradzieżą samochodu:
• samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi;

• jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy - dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych;

• istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży samochodu jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej, i nie kupowanie części z podejrzanego źródła.

Parkując samochód nawet na krótką chwilę należy:

• sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta,

• włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia,

• odchodząc od samochodu kluczyki chowamy do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych). Nigdy też nie pozostawiamy dokumentów samochodu we wnętrzu,

•  najbezpieczniejszym miejscem do zaparkowania samochodu na posesji jest dobrze zabezpieczony garaż

-parkując na posesji, czy w garażu nie otwieramy bramy pozostawiając samochód z kluczykami w stacyjce i zawsze zamykamy za sobą bramę.


Podróżując samochodem przede wszystkim nie powinniśmy:


• zabierać autostopowiczów z miejsc podejrzanych, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju;

• zatrzymywać się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu;

• pozostawiać auta na postoju bez nadzoru szczególnie, gdy bagaż widoczny jest przez jego szyby.

Pamiętaj! Dokładnie rozważ wszelkie próby zatrzymania Cię przez innych użytkowników drogi np. sygnalizujących usterkę Twojego auta. Może to być próba napadu. Lepiej dojechać do najbliższej, większej stacji benzynowej i tam sprawdzić pojazd.


kz/ Materiał opracowano w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach

 

Powrót na górę strony